Miejsca warte zobaczenia

Stary Rynek

Centralne i najstarsze miejsce Poznania, z pięknymi kamieniczkami i urokliwymi fontannami. Sercem Starego Rynku jest renesansowy ratusz. Na jego wieży codziennie w południe trykają się koziołki - symbol Poznania. Stary Rynek zachwyca zwłaszcza latem, kiedy mnóstwo tu kawiarnianych ogródków.

stary_rynek

Muzeum Narodowe - Galeria Malarstwa i Rzeźby

Muzeum Narodowe w Poznaniu to narodowa instytucja kultury, założona w 1919 roku. Oddział Galerii Malarstwa i Rzeźby posiada w swoich zbiorach dzieła sztuki polskiej i europejskiej, ale także egipskiej, greckiej oraz rzymskiej. W muzeum znajdują się dzieła takich artystów jak Claude Monet, Stanisław Wyspiański czy Jan Matejko.

muzeum_narodowe

Centrum Kultury Zamek

Największy w Poznaniu ośrodek upowszechniania kultury. Co roku odbywa się tu około 700 imprez, takich jak wystawy, koncerty czy sense filmowe. Jest również ciekawym zabytkiem architektonicznym, powstałym na początku XX wieku.

zamek

Zamek w Kórniku

Zabytkowa rezydencja z pierwszej połowy XV wieku. Zamek otoczony jest fosą, a wokół niego rozciąga się piękny park. Wewnątrz budowli znajduje się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami, takimi jak meble, obrazy, rzeźby czy kolekcje numizmatyczne.

zamek_kornik

Biskupin

Osada w Biskupinie to rekonstrukcja najstarszego grodu w Polsce. To pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Oprócz rekonstrukcji grodu, znajduje się tu również muzeum.

biskupin

Zamek Królewski

Najstarsza zachowana rezydencja królewska w Polsce. Jego budowa została rozpoczęta przez Przemysła II i trwała od końca XIII do połowy XVI wieku. Obecnie w "Zamku Przemysława" znajduje się Muzeum Sztuk Użytkowych.

zamek_przemyslawa

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Najstarsza polska katedra, ustanowiona pod koniec X wieku. Jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Pełna wspaniałych witraży, rzeźb i obrazów, wśród których wyróżnić można wielki ołtarz - poliptyk z przełomu XIV-XV wieku.

katedra

Fara Poznańska

Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny to barokowy kościół farny z drugiej połowy XVII wieku. Jest jedną z najbardziej okazałych, barokowych budowli sakralnych w Polsce. Wnętrze Fary Poznańskiej pełne jest olśniewających zdobień, malowideł i obrazów.

fara