Trendy

Implanty zębowe – ważne pytania i odpowiedzi

31.03.2019

Implantologia to najprężniej rozwijająca się dziedzina stomatologii. Przygotowaliśmy zestaw pytań i odpowiedzi, który skonstruowaliśmy na podstawie nurtujących naszych pacjentów kwestii związanych z leczeniem implantologicznym. Poniżej rozwiewamy wątpliwości.

1. Czy implanty zębowe są bezpieczne?

Oczywiście są. Ich historia zaczęła się w latach 60. XX wieku i do dziś są metodą z wyboru w sytuacjach braku zęba/zębów. Specjaliści na bieżąco weryfikują zarówno badania naukowe jak ich kliniczne stosownie, sięgając po innowacyjne technologie w zakresie m.in. ich wszczepiania i montowania konstrukcji protetycznych. Jest to obecnie najbezpieczniejsza i mało inwazyjna metoda uzupełnienia braku w uzębieniu. Ponadto warto zwrócić uwagę na niezwykle szybki proces integracji implantu oraz przyspieszony proces gojenia po zabiegu. Dzięki nanostrukturom, które wykorzystywane są w najbardziej zaawansowanych technologicznie implantach, kości akceptują ich wprowadzenie. Co więcej, gwarantują one solidne, trwałe i stabilne dopasowanie. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

2. Jak długo trwa wszczepienie implantu?

Obalamy mity – to nie jest zabieg, który wymaga hospitalizacji. Procedura wszczepienia implantu zębowego nie jest skomplikowana i przeprowadzana jest przez wykwalifikowanego specjalistę podczas jednej wizyty. To jeden z najmniej inwazyjnych zabiegów. Natomiast kompleksowe leczenie implantologiczne podzielone jest na kilka etapów, najczęściej chirurgiczny (wszczepienie + proces gojenia: 3-6 miesięcy) oraz protetyczny (odbudowa zęba na zintegrowanym implancie).

3. Komu można wszczepiać implanty zębowe?

Implantologia rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego po wstępnej konsultacji ze specjalistą i doprecyzowaniu indywidualnych ustaleń, nie stawia jakichkolwiek ograniczeń pod kątem wieku, jednak należy pamiętać, że zabieg implantologiczny nie jest rekomendowany osobom przed 16. rokiem życia ze względu na nie w pełni rozwinięty układ kostny. Istnieje również szereg przeciwwskazań względnych i bezwzględnych, wynikających z prowadzonego trybu życia oraz stanu zdrowia pacjentów:

  • zaburzenia hematologiczne, cukrzyca, skrajne przypadki zaniku tkanki kostnej;
  • choroby przyzębia;
  • palenie tytoniu;
  • zaburzenia zgryzu;
  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej;
  • choroby nowotworowe;
  • postępująca osteoporoza;
  • ciąża;
  • padaczka;
  • przeszkody miejscowe, tj. zbyt mało przestrzeni lub jej brak na wykonanie korony, progresywne przechylenie zębów, stan zapalny błon śluzowych lub zbyt małe parametry wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy, które wykluczają właściwe umieszczenie implantu zębowego.

4. Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg wszczepiania implantu zębowego wykonywany jest w znieczuleniu, co wyklucza odczuwanie bólu przez pacjenta. Zgodnie z procedurą pozabiegową, pacjenci otrzymują receptę na środki przeciwbólowe oraz antybiotyki, aby zminimalizować ewentualny ból i powstanie stanów zapalnych.

5. Czy implanty zębowe są trwałe?

Trwałość to pojęcie względne, bo nieograniczone czasowo, natomiast zależne od higieny jamy ustnej oraz wizyt kontrolnych w gabinecie specjalisty a szczególnie od stanu zdrowotnego pacjenta. Jeśli leczenie implantologiczne zostało przeprowadzone właściwie i zamontowana rekonstrukcja protetyczna jest wykonana prawidłowo, a przy tym pacjent dba o stan jamy ustnej i uczęszcza na cykliczne wizyty kontrolne, rezultat będzie z pewnością długoterminowy. W przypadku, gdy implant jest narażony na bezpośrednie działanie bakterii wskutek jej nieusuwania z płytki nazębnej, grozi to stanem zapalnym dziąsła, którego rolą jest ochrona przed infekcjami. To z kolei prowadzi w konsekwencji do zaniku kości oraz potencjalnej utraty implantu zębowego.

6. Co daje pacjentowi leczenie implantologiczne?

Korzyści wynikające z zabiegu można mnożyć. Przede wszystkim implant doskonale uzupełnia ubytki, poprawia jakość życia pacjenta i wpływa na estetykę funkcjonowania na co dzień. Pacjent odzyskuje komfort i piękny, zdrowy uśmiech.

Jeśli możemy rozwiać jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z zespołem naszych ekspertów w dziedzinie implantologii. Odpowiemy na każdą nurtującą kwestię.