Implantologia

Rynek implantów zębowych – analiza

17.01.2019

Sześć lat temu eksperci z Global Business Intelligence oszacowali, iż do 2018 r. wartość międzynarodowego rynku implantów stomatologicznych podwoi się, tj. zachowa 10% wzrostu w skali roku. 6,6 mld dolarów – czy cel został zrealizowany? Dziś na blogu podsumowujemy to, co działo się w branży i co czeka rynek w najbliższym kwartale.

Implanty zębowe – ogólna analiza rynku

Specjaliści jednogłośnie przyznali, że na niezwykłą dynamikę rynku usług stomatologicznych oraz branży implantologicznej zarówno w kraju, jak i za granicą ogromny wpływ ma prywatny sektor usług medycznych oraz wciąż rosnące znaczenie turystyki medycznej.

Prywatny sektor usług medycznych – ze względu na poprawiającą się z roku na rok sytuację ekonomiczną, zespół ekspertów z firmy badawczej PMR prognozuje, iż do 2021 roku rynek ten osiągnie wartość aż 58,1 mld zł. Tempo wzrostu w skali roku szacuje się na 7%. Co wpływa na dynamikę rozwoju sektora?

 • 3% wzrostu konsumpcji prywatnej
 • rosnące stawki wynagrodzeń (średnia miesięczna)
 • obniżający się wskaźnik bezrobocia
 • wzrost PKB

Ponadto jako jeden z najważniejszych czynników wskazuje się brak perspektyw w związku z rozwiązaniem problemów pacjentów w ramach usług publicznej służby zdrowia – pacjenci nie mogą skorzystać ze wszystkich badań. Co więcej, zależy im na czasie, dlatego sektor usług prywatnych jest w stanie zaproponować satysfkacjonujące terminy wizyt u specjalistów. Wiele placówk medycznych z zakresu fee-for-service, czyli całkowicie płatnych, jest finansowanych przez partnerów biznesowych lub stają się przedmiotem inwestycji.

Turystyka medyczna – coraz bardziej rosnąca świadomość zdrowotna i głębokie przemiany demograficzne powodują, iż turystyka medyczna staje się jednym z najbardziej kluczowych zjawisk na rynku usług turystycznych. Leczenie, zabieg lub poprawa zdrowia to główny powód destynacji „podróżników”. Co powoduje ogromne zainteresowanie usługami medycznymi w Polsce?

 • wysoki standard oferty medycznej
 • niskie ceny diagnostyki i poszczególnych zabiegów medycznych
 • krótki czas oczekiwania na świadczenia medyczne
 • dostępność usług

Wartość rynku usług turystyki medycznej w Polsce szacuje się na 780 mln zł. Oferta placówek medycznych przyciąga pacjentów z zagranicy, szczególnie z krajów skandynawskich, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Pacjenci z zagranicy najczęściej decydują się na skorzystanie z sektora usług stomatologicznych z naciskiem na zabiegi wysokospecjalistyczne, np. implanty zębowe, skomplikowane leczenie kanałowe czy całkowitą odbudowę kości.

Implanty zębowe – determinant turystyki medycznej

W ramach szeroko pojętej turystyki medycznej, z której korzysta coraz więcej pacjentów z całego świata, na rynku dostępnych jest mnóstwo pakietów zabiegowych w poszczególnych placówkach, które są w stanie dostosować swoje możliwości do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Jakie są główne powody, które wpływają na decyzyjność pacjentów w skali międzynarodowej?

W nadchodzącym roku po raz kolejny szacuje się wzrost wartości rynku usług implantologicznych. Branża ewoluuje, a my śledzimy trendy i trzymamy rękę na pulsie. O ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco na naszym blogu.

 • nowoczesne wyposażenie gabinetów oraz innowacyjne rozwiązania
 • wykwalifikowana kadra specjalistów
 • wysokie standardy i jakość wykonywanych zabiegów
 • atrakcyjne ceny, rabaty i możliwość finansowych negocjacji

Na całym świecie wciąż tendencji wzrostowej podlega zainteresowanie pacjentów względem estetycznej korekty zębów. To, w jakim stanie jest jama ustna, warunkuje ogólny stan zdrowia i wpływa na komfort funkcjonowania na co dzień. Implanty zębowe i związana z nimi oferta klinik implantologicznych wpisują się nie tylko w globalny trend turystyki medycznej, ale również w dążenie pacjentów do zwiększenia swojej samooceny i zadowolenia z życia. Leczenie implantologiczne ma na celu skupić się na odtworzeniu funkcji narządu żucia a tym samym całej jamy ustnej, z czego coraz chętniej korzystają pacjenci.