Ortodoncja

Bezpieczna implantacja zęba

30.04.2019

Rozwój medycyny niezmiennie postępuje i wyróżnia się niezwykłą dynamiką. Podobnie nauki pokrewne, z których czerpie nowoczesna implantologia. Na czym polega bezpieczna implantacja i dlaczego warto zainwestować w implanty zębowe? Zapraszamy do lektury!

Przywrócenie naturalnego komfortu

32 zęby – tak wyposażyła człowieka natura. Co więcej, taka liczba jest potrzebna, aby narząd żucia mógł prawidłowo funkcjonować. Często jednak dochodzi do sytuacji, iż w okresie dojrzewania szczęka ulega zmniejszeniu i nie jest w stanie zmieścić wszystkich zębów, co może doprowadzić do wielu wad zgryzu. Nieleczone, mogą prowadzić do przykrych konsekwencji, co z kolei zobowiązuje pacjentów do podjęcia decyzji w kwestii implantacji zęba.

Po pierwsze, należy mocno podkreślić, że implanty zębowe są bezpieczne, mimo licznych mitów pojawiających się w nierzetelnych źródłach. To jedno z najlepszych rozwiązań, które jest w stanie przywrócić pacjentom komfort życia w pełnym znaczeniu tego słowa. Implanty zębowe, gdyby tylko mogły, stanowiłyby definicję bezpieczeństwa, co potwierdzają liczne badania kliniczne – są niekwestionowanym liderem pośród wszystkich alternatyw leczenia stomatologicznego. Ponadto stanowią najbardziej estetyczną opcję dla klasycznych metod odbudowy braków uzębienia u pacjentów (zarówno mostów, koron, jak i protez).

Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie implantów zębowych, pacjenci poruszają najczęściej kwestię bezpieczeństwa, chcąc upewnić się, czy ten wariant stomatologiczny będzie tym najlepszym i nie zawiedzie. Specjaliści z zakresu implantologii zgodnie twierdzą, że odbudowa protetyczna na wszczepionym implancie odpowiada naturalnemu zębowi, gwarantuje najwyższą jakość funkcjonowania na co dzień, stabilność, komfort i właśnie… bezpieczeństwo.

Bezpieczna implantacja zęba – przebieg i korzyści

Zanim dojdzie do zabiegu implantacji, pacjent przechodzi podstawową procedurę w skład której wchodzi konsultacja z ekspertem (wywiad, ustalenie planu działania, wykonanie badań kwalifikujących do zabiegu). Specjalista przekazuje wszystkie niezbędne informacje związane z zabiegiem oraz pielęgnacji pozabiegowej.

Sam zabieg implantacji wykonywany jest w warunkach absolutnej sterylności i aseptyki. Lekarz implantolog przygotowuje miejsce pod wszczep, a następnie wprowadza do niego implant. Dzięki znieczuleniu pacjent nie odczuwa podczas zabiegu jakiegokolwiek dyskomfortu. Implantacja jest zabiegiem krótkim, jak najmniej inwazyjnym i całkowicie bezpiecznym.

Niezwykle istotne jest również stosowanie się do wytycznych w ramach odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej tak, aby zagwarantować jak najlepsze warunki dla osteointegracji, tj. przyjęcia się implantu zębowego w kości. Okres gojenia trwa zazwyczaj od 3-6 miesięcy w zależności od kondycji pacjenta. Najważniejsze dla procesu osteointegracji są pierwsze dni i tygodnie tuż po zabiegu, dlatego istotne jest, aby w tym czasie nie doprowadzić do powstania jakichkolwiek stanów zapalnych kości i tkanek miękkich, co mogłoby znacznie zaburzyć ten proces.

Jeśli chodzi o korzyści wynikające z zabiegu implantacji, jest ich mnóstwo. Implanty zębowe zapewniają optymalne rozwiązanie protetyczne, które wciąż jest udoskonalane i stanowi niemałą rewolucję w dziedzinie stomatologii. Implanty zębowe przede wszystkim wykluczają dyskomfort funkcjonowania pacjenta, stymulują tkankę kostną oraz dziąsła i gwarantują stabilną podstawę dla sztucznych zębów. Projekt implantów zębowych jest uniwersalny i prosty – zapewniają komfort pacjentom. Implanty są biokompatybilne, gwarantują długotrwałość rekonstrukcji protetycznych, oszczędzają zdrowe zęby, jak również stanowią świetną profilaktykę zaniku kości.

Bezpieczna implantacja to nie mitologiczny aspekt stomatologii. Zabiegi z powodzeniem dzieją się naprawdę, a zaawansowana technologicznie implantologia codziennie zyskuje uznanie zarówno pacjentów, jak i specjalistów na całym świecie. Czym jeszcze zaskoczy nas jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin stomatologii?

Polecane dla Ciebie: