Implantologia

Implanty zębowe – proces zakładania

20.11.2018

Pacjenci, którzy finalnie decydują się na przeprowadzenie zabiegu implantacyjnego w klinice bardzo dobrze przygotowanej do tego rodzaju zabiegów, nierzadko zastanawiają się, na czym polega cały proces, jaki jest stopień jego skomplikowania oraz jak długo trwa rekonwalescencja. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy przebieg procesu zakładania implantów, aby rozwiać wiele wątpliwości pacjentów.

Implanty zębowe – droga prosta czy kręta?

W sieci można znaleźć wiele nierzetelnych artykułów związanych z dziedziną implantologii, które wprowadzają pacjentów w błąd i tworzą niesłuszne stereotypy, co skutkuje najczęściej brakiem decyzyjności w kwestii zakładania implantów. Po co i dla kogo implanty? Odpowiedź można zamknąć jednym zdaniem – dla wszystkich u których jest możliwość tego rodzaju leczenia i oczekują komfortu funkcjonowania na co dzień. Zdecydowanej poprawy jakości zycia. Wyniki raportów przeprowadzanych co roku dla branży implantologicznej jasno wskazują, iż skuteczność zabiegów wynosi 97% czyli niemalże 100%, co dowodzi bezproblemowej osteointegracji wszczepów u wszystkich pacjentów. Osteointegracja to nic innego jak doskonałe połączenie tytanowego implantu z kością. Wyłącznie dostęp do najlepszych rozwiązań technologicznych, podążanie i wykorzystywanie współczesnych trendów w zakresie stosowanych systemów implantologicznych także użycie najnowocześnbiejszego sprzętu implantologicznego oraz wysokie kwalifikacje lekarzy pozwalają na spełnianie oczekiwań pacjentów i notowanie sukcesów w branży.

Implanty – przed zabiegiem

Zanim lekarz umówi z pacjentem termin zabiegu implantologicznego, konieczna jest konsultacja wstępna, podczas której precyzowane są oczekiwania pacjenta wobec całego leczenia, tj. efekty zarówno kosmetyczne, jak i protetyczne. Zdarza się, iż przed rozpoczęciem właściwego leczenia implantologicznego konieczne jest przeprowadzenie jednego lub kilku zabiegów z zakresu odbudowy kości, tkanek miękkich czy ortodoncji. Rozmowa z pacjentem jest kluczowym elementem do ustalenia szczegółów leczenia, kosztów, czasu trwania, gwarancji, ewentualnym ryzyku oraz okresu rekonwalescencji.

Implanty zębowe są dziś na wyciągnięcie ręki pacjenta, niemniej najistotniejsze jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu, stąd lekarz bardzo detalicznie traktuje wywiad z pacjentem – uzyskuje potrzebne informacje o stanie zdrowia, przebytych chorobach, zażywanych lekach lub ewentualnym nałogu tytoniowym. Warto nadmienić, iż palenie papierosów lokalizuje takiego pacjenta w grupie ryzyka co nie znaczy iż dojdzie  do odrzucenia implantu. Lekarz powinien uświadomić pacjentów w tej kwestii, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości.

Ponadto przed zabiegiem lekarz implantolog zleca szereg badań klinicznych, które pozwolą na eliminację nieprawidłowości w trakcie leczenia. Do najpopularniejszych badań należy badanie jamy ustnej, podczas którego sprawdzana jest kondycja m.in.:

 • tkanek miękkich
 • zębów
 • pozycji zębów
 • przyzębia
 • obszarów bezzębnych

Co więcej, lekarz zleca wykonanie tomografii komputerowej, dzięki której uzyska wyraźny obraz kości przed finalnym umiejscowieniem wszczepu zębowego. Tomografia komputerowa umożliwia ocenę:

 • gęstości kości oraz stopnia jej zaniku
 • ogólnego stanu zębów
 • wysokości i szerokości wyrostka zębodołowego
 • grubości błony śluzowej
 • zatok szczękowych – ich rozmiarów oraz położenia
 • otworów bródkowych
 • odległości do dna jamy nosowej

Dzięki wykonaniu tych badań implantolog może precyzyjnie zaplanować cały proces leczenia.

Implanty zębowe – zabieg

Klasyczny schemat postępowania podczas zabiegu implantologicznego:

 1. Znieczulenie – lekarz decyduje o rodzaju znieczulenia, tj. znieczuleniu miejscowym lub przewodowym w zależności od miejsca wszczepiania jak i ukształtowania kości. Sam zabieg ze względu na zerową inwazyjność nie wyklucza u pacjentów wykonywania swoich obowiązków zawodowych.
 2. Zabieg – lekarz implantolog przeprowadza zabieg w warunkach stuprocentowej sterylności, z zachowaniem najwyższych standardów aseptycznych. Najpierw następuje przygotowanie miejsca do wszczepu, a następnie jego docelowe wprowadzenie. Czas trwania samego zabiegu to około 20-30 minut.
 3. Po zabiegu – czas na osteointegrację. To okres, w którym implant łączy się z kością. Pacjent otrzymuje od lekarza wszelkie wytyczne dotyczące prawidłowej higieny po zabiegu oraz harmonogram kontroli.

Zdjęcie – Designed by prostooleh / Freepik