Aktualności

Implanty zębowe EagleGrid

23.01.2023

W przypadkach braku częściowego lub całkowitego uzębienia dążenie do ich rekonstrukcji i wykonanie stałego uzupełnienia (korony protetycznej czy mostu protetycznego) jest obecnie standardem, dla implantologa i protetyka stomatologicznego. Zabiegi leczenia przypadków atrofii szczękowo-żuchwowej (zaniku podłoża kostnego) zawsze były poważnym wyzwaniem dla stomatologa. Misją dentysty jest ratowanie zębów, a jeśli tego nie można dokonać to ratujemy kość, gdyż ona gwarantuje nam wykonanie rekonstrukcji utraconych zębów w optymalny dla pacjenta sposób. Wyłączne zastosowanie implantologii śródkostnej powodowało w przeszłości konieczność częstego stosowania praktyk regeneracji kości (augmentacji – rozbudowywania kości), zwłaszcza na początku lat dziewięćdziesiątych. Takie działania nie zawsze prowadziły do uzyskania sukcesu terapeutycznego, a w dłuższej perspektywie ograniczyły i zniechęcały do stosowania tych protokołów. W gabinetach stomatologicznych w Poznaniu pacjenci mają dostęp do nowoczesnych technologii i metod rekonstrukcji utraconych zębów oraz kości, dzięki czemu leczenie przypadków atrofii szczękowo-żuchwowej jest coraz bardziej skuteczne i bezbolesne.

Jak działają implanty zębowe?

Ostatnio podejmowane są próby jak najlepszego wykorzystania resztek kości podstawowej poprzez zastosowanie nowych instrumentów i technik implantologicznych (takich jak krótkie lub pochylone implanty). Jednakże implantologia śródkostna zawsze wymagała niezbędnego podłoża dla jej zastosowania. W niektórych bardzo wyraźnych atrofiach chirurg oprócz różnych parametrów, które często powodują, że leczenie regeneracyjne jest niewskazane, musi również skalkulować koszt biologiczny, jaki musi ponieść pacjent. Implantologia podokostnowa EAGLEGRID to w zasadzie sposób leczenia, który jest w stanie sprostać wielu wymaganiom. Szczególnie w takich przypadkach, gdy nie można wprowadzić implantów w celu poprawy jakości życia konkretnego pacjenta. Dotyczy częściowych braków zębów począwszy od pojedynczego, kilku lub całkowitego ich braku. W przypadkach braków pojedynczych nie jest możliwe ich uzupełnienie protezami stałymi, ponieważ pozostałe zęby nie nadają się do ich obciążenia. W przypadkach całkowitego braku zębów w szczęce czy żuchwie wykonane protezy całkowite są niestabilne i pacjent nie może ich używać, do podstawowych czynności fizjologicznych. Po prostu są „luźne” i „latają”, są nie do użycia. 

Umów się na wizytę

Tomografia łuków zębowych

Zastosowanie w ostatnim czasie obrazowania wspomaganego komputerowo wygenerowało również w stomatologii, a w implantologii szczególnie, znaczną pomoc diagnostyczną i terapeutyczną. Takie możliwości istnieją w Candeo Clinic Poznań. Niemożliwe jest możliwe.
Obecnie jest możliwość wykonania tomografii łuków zębowych lub ich odcinka, przy bardzo niskiej dawce emitowanego promieniowania, o wysokiej rozdzielczości obrazu. Z drugiej strony, pojawienie się coraz bardziej wydajnego oprogramowania umożliwiło dokładną analizę sytuacji klinicznej zarówno w diagnostyce, jak i w wykonywaniu zabiegów chirurgii implantologicznej. 

W nowym protokole implantologii podokostnowej EAGLEGRID który Candeo Poznań proponuje, badanie tomograficzne i jego precyzyjna obróbka są podstawowymi warunkami wstępnymi, związanymi z pracą w nowych typach zawodów, takich jak inżynierowie biomedyczni i programiści, którzy wraz z technikiem dentystycznym i klinicystą stanowią część nowego zespołu roboczego, odpowiedzialnego za sukces terapeutyczny. 


Doświadczenia tego nowego Zespołu pozwoliły w Candeo Poznań stworzyć system nakładanych na kość konstrukcji tytanowych, które umożliwiają zaspokajać potrzeby pacjenta oraz lekarzy i pokonywać problemy kliniczne związane z atrofią kości. 


W Candeo Poznań wykonywane są uzupełnienia stale w przypadkach braków pojedynczych zębów np. w sytuacjach braków zawiązków stałych zębów a sąsiednie zęby nie powinny być poddane preparacji – szlifowaniu. Braku kilku zębów i zaników kostnych, gdy nie można wprowadzić implantów a rozbudowa kostna nie gwarantuje sukcesu terapeutycznego. Szczególnie metoda Eaglegrid satysfakcjonuje pacjentów bezzębnych czy to w szczęce, czy w żuchwie. Wykonywane są w tych przypadkach duże konstrukcje tytanowe i mocowane na nich stałe uzupełnienia – mosty protetyczne.

W jaki sposób tworzone są implanty zębowe?

Proces terapeutyczny zapoczątkowuje klinicysta, projektując konstrukcję na modelu 3D i wysyła ją do firmy odpowiedzialnej za produkcję. Specjalne oprogramowanie i specjaliści są odpowiedzialni za dopasowanie rysunku lekarza do źródeł badania DICOM, dzięki czemu cały proces projektowania staje się w pełni cyfrowy. W tym momencie możemy mieć wstępną wizualizację całego projektu: od zanikowej kości pacjenta, przez konstrukcję podokostnową, Eaglegrid po tymczasowe dane (dokładną replikę ostatecznej protezy odtworzoną w szablonie radiologicznym) aż po efekt końcowy. Plik jest wysyłany pocztą elektroniczną do stomatologa, który poprosił o badanie, w celu dokonania odpowiedniej oceny lub modyfikacji. Po zatwierdzeniu projekt jest wysyłany do produkcji poprzez topienie laserowe. Topienie laserowe to produkcja w drukarce 3D, która wykorzystuje proszek tytanowy (w naszym przypadku 5. Stopnia). Po jej wyprodukowaniu praca jest wysyłana do firmy, która ją czyści i odkaża oraz sterylizuje. W tym momencie Eaglegrid jest gotowy do zamontowania w jamie ustnej. 

Czy założenie implantu zębowego boli?

W Candeo Poznań najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe. U chorych z niskim stopniem zgodności lub w przypadku planowanej szczególnie długiej operacji wskazany jest udział anestezjologa.
Po montażu konstrukcji tytanowej w jamie ustnej i zaszyciu rany operacyjnej zakładane są tymczasowe uzupełnienia protetyczne z zębami wytworzone przez frezowanie w PMMA (polimetakrylan metylu), które są dostarczone razem z konstrukcją tytanową. W ten sposób pacjent będzie mógł mieć przywróconą funkcję żucia i estetykę uśmiechu, zachowując gojenie tkanek miękkich. Tak więc pacjent po zabiegu wychodzi z zębami.  Po 6 miesiącach zaleca się tą dotychczasową odbudowę protetyczną zamienić na ostateczną np. pełnoceramiczną.

Eaglegrid


Eaglegrid wykonywany w Candeo Poznań zapewnia gotowe rozwiązania dla każdego klinicznego przypadku atrofii kości.
Candeo Poznań prowadzi stałą współpracę badawczą i kliniczną z producentami EAGLEGRID, któremu przewodzi dr. Mauro Cerea.
Jest to więc metoda zarezerwowana do rozwiązywania ciężkich atrofii pionowych i poprzecznych, gdzie nie jest możliwa implantologia śródkostna (wszczepy tytanowe lub cyrkonowe) i gdzie chirurgia regeneracyjna nie jest zalecana. Eaglegrid wykonywany w Candeo Poznań reprezentuje innowacyjny produkt powstały w wyniku połączenia radiologii cyfrowej z produkcją CAD CAM. Pozwala klinicyście na rozwiązania każdego przypadku nawet przy wyraźnej atrofii w ramach jednej operacji, gwarantując również natychmiastowe funkcje. Opatentowany protokół jest certyfikowany. Niezwykła elastyczność metody pozwala na zastosowanie jej od pojedynczego zęba, jak również całych łuków zębowych. Coraz więcej pacjentów prosi o leczenie za pomocą Eaglegrid. Wysoka przewidywalność wyników jest jedną z przyczyn sukcesu tej metody również na poziomie międzynarodowym. Candeo Poznań to specjalistyczny ośrodek stomatologiczny, który oferuje usługi z zakresu protetyki, w tym między innymi montaż implantów zębowych i odbudowę protetyczną, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na kompleksową opiekę stomatologiczną w jednym miejscu – w centrum protetyki Poznań.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Umów się na wizytę