Pozostałe usługi

Zaburzenia odżywiania a erozja szkliwa

28.02.2020

Odżywianie i funkcjonowanie układu pokarmowego ma niebagatelny wpływ na stan naszego uzębienia. Zaburzenia odżywiania wpływają negatywnie na stan jamy ustnej i nieleczone mogą w konsekwencji doprowadzić nawet do utraty zębów. Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia, dotykają ponad 60 mln osób na świecie. Tego typu choroby mają negatywny wpływ zarówno na psychikę jak i cały organizm – powodują niebezpieczne powikłania zdrowotne.

Wpływ zaburzeń odżywiania na stan zębów i jamę ustną

Istnieje cały szereg negatywnych konsekwencji jakie niosą za sobą zaburzenia odżywiania. W samym obrębie jamy ustnej możemy się spotkać z wieloma przykrymi konsekwencjami, do których należą między innymi: ubytki twardych tkanek zębów, suchość w jamie ustnej, powiększenie ślinianek przyusznych, zapalenie języka, przebarwienia i rozchwianie zębów, uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej, a w najgorszym wypadku rak gardła czy przełyku.

Wpływ zaburzeń odżywiania na stan zębów i jamę ustną

Najczęściej spotykaną dolegliwością jaką powodują problemy z odżywianiem jest kwasowa erozja szkliwa, związana z powtarzającymi się wymiotami. Prowokowane wymioty sprawiają że kwas żołądkowy przedostaje się do jamy ustnej, przez co niszczy szkliwo, czyli zewnętrzną tkankę, która ma za zadanie chronić zęby. Doprowadzają one do ubytków, które zlokalizowane są najczęściej na powierzchniach przedsionkowych lub podniebiennych zębów, przy linii dziąseł. Poziom oraz stopień zaawansowania zmian jest uzależniony od czasu trwania choroby . Zmiany patologiczne pojawiają się zazwyczaj po upływie 1-2 lat, nierzadko obejmują również głębsze warstwy zębiny, a czasem sięgają miazgi zęba.

Powiększenie ślinianek

Powiększenie ślinianek przyusznych to kolejne schorzenie, w którym mamy do czynienia z nieprawidłową pracą gruczołów ślinowych, co powoduje mniejsze wydzielanie śliny. Konsekwencją tego jest odkładanie się większej ilości płytki nazębnej, co z kolei prowadzi do rozwoju próchnicy jak również stanów zapalnych dziąseł.

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście wyleczenie pierwotnej choroby, czyli bulimii lub anoreksji, ale w związku z tym, że choroby te są powiązane przede wszystkim ze stanem psychicznym, wymaga to czasu i niejednokrotnie bywa trudne. Dlatego osoby, które cierpią na zaburzenia odżywiania powinny powziąć chociaż kilka profilaktycznych kroków, które pomogą spowolnić negatywne zmiany zachodzące w obrębie jamy ustnej. Czyli:

  • zmienić technikę szczotkowania zębów na ruchy pionowe,
  • stosować gumy bez cukru,
  • nie myć zębów bezpośrednio po wymiotach,
  • korzystać z miękkich szczoteczek do zębów,
  • regularnie kontrolować stan jamy ustnej u stomatologów i korzystać z zabiegów dentystycznych takich jak fluoryzacja czy usuwanie kamienia nazębnego.