Trendy

Stomatologiczna prasówka – newsy z branży

30.09.2019

Generalny postęp implantologii i stomatologii ogólnie robi ogromne wrażenie. Nowe technologie, dynamiczny rozwój innowacji – to wszystko zasługuje na kilka słów uznania. Dziś skupiamy się na najważniejszych informacjach ostatnich dni, które być może zrewolucjonizują rynek.

Żel na choroby przyzębia

Ponad 220 tysięcy dolarów otrzymali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, aby opracować najnowszą metodę leczenia chorób przyzębia. Chodzi o pozyskanie żelu, dzięki któremu możliwe będzie całkowite zapobieganie utraty kości szczególnie u pacjentów z cukrzycą typu II. To pierwsze takie przedsięwzięcie i jeśli się uda, a wszystko na to wskazuje, będzie to swoista rewolucja w leczeniu. Eksperci zgodnie przyznają, iż choroby przyzębia u osób cierpiących na cukrzycę II typu to najczęstsza dolegliwość, która w rezultacie może prowadzić do utraty kości.

Dziś warianty leczenia chorób przyzębia są głównie inwazyjne, nie zawsze przynoszą oczekiwany rezultat i wrażliwym pacjentom sprawiają ból, np. skaling poddziąsłowy, aplikacja leków do kieszonek czy wygładzenie powierzchni korzenia. Nierzadko zdarza się, że obligatoryjne jest leczenie chirurgiczne w skrajnych przypadkach. Dlatego naukowcy zdecydowali, iż rozpoczną pracę nad uzyskaniem innowacyjnego środka w formie żelu lub doustnych pasków, których działanie będzie warunkowane przez receptory kwasu bursztynowego. Już jakiś czas temu dowiedziono, iż wysoki poziom kwasu bursztynowego u pacjentów, którzy chorują na cukrzycę typu II, mocno aktywuje receptory, natomiast ich blokowanie umożliwia pełną kontrolę stanów zapalnych i potencjalnej utraty tkanki kostnej. Stąd wnioski naukowców, jakoby receptory kwasu bursztynowego były kluczowe w opracowaniu terapii periodontycznych.

Co więcej, specjaliści gwarantują absolutną biodegradowalność materiału, jakim będą preparaty w formie żelu lub pasków. Taka terapia ma być dostępna wyłącznie w dobrych gabinetach stomatologicznych, jednak docelowo chodzi o umożliwienie pacjentowi indywidualnego stosowania środka w warunkach domowych. Stomatolodzy nie pozostawiają cienia wątpliwości – takie działania pozwalają wierzyć, iż możliwe będzie całkowite wyleczenie chorób przyzębia.

Żel na próchnicę

Z kolei po przeciwległej stronie globu, bo w Chinach, naukowcy opracowali żel, którego celem jest pobudzanie szkliwa do autoregeneracji, co automatycznie chroniłoby pacjentów przed próchnicą. Brzmi niewiarygodnie? To nie koniec. Dzięki żelowi być może nie będzie potrzebne opracowywanie jakichkolwiek ubytków, choć droga ku temu jest jeszcze bardzo długa.

Zębina w obrębie korony zęba jest pokryta szkliwem. Jego grubość zależy przede wszystkim od rodzaju zębów, niemniej budowa składa się z kryształów dwuhydroksyapatytu, co zdecydowanie utwardza zębinę. Eksperci twierdzą, iż w przypadku uszkodzenia szkliwa, może ono samodzielnie się zregenerować. Przeżuwanie pokarmów, kwasy w jamie ustnej – to najczęstsze przyczyny uszkodzenia szkliwa, co prowadzi do powstawania ubytków, które stomatolodzy uzupełniają kompozytami. Chińscy naukowcy postanowili opracować innowacyjny żel oparty na fosforanie i wapniu, który jest w stanie odbudować szkliwo. Badania dowiodły, iż odbudowa jest możliwa, jednak szkliwo jest bardzo cienkie w proporcji 3:1400 mikrometrów, co wyklucza jego niezawodność, niemniej pocieszający jest fakt, iż trwają prace nad udoskonaleniem tej opcji leczenia.

Implanty zębowe to nie jedyny obszar w stomatologii, który cyklicznie notuje kolejne działania innowacyjne ku rozwojowi branży. Zarówno eksperci, jak i pacjenci z niecierpliwością oczekują kolejnych aktualizacji w związku z unowocześnieniem technik stomatologicznych, dzięki którym znacznie poprawi się komfort i bezpieczeństwo pacjentów.

Jeśli planujesz leczenie implantologiczne, skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów i pozwól nam zadbać o Twój uśmiech.