Implantologia

Proteza czy implanty - które rozwiązanie jest lepsze?

23.10.2024

Ubytki w uzębieniu mogą przydarzyć się każdemu, nawet osobom, które dbają o zęby z największą troską. Na szczęście nowoczesna stomatologia oferuje skuteczne metody, dzięki którym możemy przywrócić piękny uśmiech. Protezy czy implanty — która metoda będzie dla Ciebie najlepsza? 

Braki w uzębieniu to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Brak zębów prowadzi do zaniku kości, zmienia rysy twarzy i może powodować problemy z trawieniem. Z tego powodu warto uzupełnić ubytki za pomocą protezy zębowej lub implantów, by poprawić jakość życia i uniknąć dalszych komplikacji zdrowotnych.

Czym są protezy?

Protezy to ruchome uzupełnienia stomatologiczne, które zastępują brakujące zęby. Wykonywane są z różnych materiałów, takich jak akryl czy metal, i są dopasowywane indywidualnie do jamy ustnej pacjenta. Wyróżniamy protezy całkowite, które zastępują wszystkie zęby w szczęce oraz protezy częściowe, które uzupełniają braki kilku zębów.

Protezy zębowe to szybki sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu, jednak ich trwałość jest znacznie niższa niż implantów. Zwykle protezy wymagają wymiany co pięć lat, ale mogą ulec uszkodzeniu nawet wcześniej, na przykład pod wpływem wysokiej temperatury lub niewłaściwego dopasowania do szczęki. Protezy mogą również przemieszczać się podczas jedzenia, nawet z użyciem kleju. To wpływa na pewność siebie, sprawiając, że uśmiech nie będzie tak spontaniczny i swobodny, jak w przypadku naturalnych zębów czy implantów.

Implanty — doskonałe zastępstwo dla naturalnych zębów

Implanty to bardziej nowoczesne rozwiązanie w stomatologii, polegające na umieszczeniu w kości szczęki lub żuchwy tytanowej śruby, która pełni rolę korzenia zęba. Na tej śrubie mocowana jest korona, która wygląda i funkcjonuje jak naturalny ząb. Ich największą zaletą jest zapobieganie zanikowi kości, co pozwala uniknąć zmiany rysów twarzy i powstawania zmarszczek. Implanty są niezwykle trwałe, a ich największym atutem jest swoboda, jaką zapewniają podczas jedzenia, czego nie można w pełni osiągnąć przy klasycznych protezach. Implanty Poznań są również doskonałym wyborem dla osób, które chcą uniknąć problemów związanych z ruchomością protez, takich jak trudności w jedzeniu czy mówieniu.

Wadą implantów jest jednak ryzyko, że organizm je odrzuci. W przypadku niepowodzenia kolejną próbę wszczepienia można podjąć dopiero po około pół roku. Również cena implantów może być dla niektórych zniechęcająca. Jednak należy pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja implantów, sprawi, że będą służyły do końca życia. Implanty nie wymagają specjalnej pielęgnacji – dbamy o nie tak samo, jak o naturalne zęby, regularnie szczotkując i używając nici dentystycznych.

Proteza czy implanty – które rozwiązanie jest lepsze?

Decyzja o wyborze metody odbudowy uzębienia zależy od stanu zdrowia pacjenta. Nie każdy kwalifikuje się do wszczepienia implantów, zwłaszcza jeśli występują problemy z kością. Aby móc przeprowadzić taki zabieg, pacjent musi być w ogólnie dobrym stanie zdrowia oraz posiadać odpowiednią ilość kości. W przypadku jej niedoboru konieczne będzie przeprowadzenie odbudowy, co zwiększa koszty i wydłuża czas leczenia. Protezy są natomiast dostępne dla większości pacjentów, choć mogą wystąpić reakcje alergiczne na materiały, z których są wykonane. Implanty, wykonane z tytanu, są w pełni biokompatybilne, co eliminuje ryzyko uczuleń.

Równie istotnym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji proteza czy implanty — jest koszt leczenia. Protezy są znacznie tańsze. Dlatego też wielu pacjentów się na nie decyduje. Jednak implanty to inwestycja na lata, co w dłuższej perspektywie okazuje się bardziej opłacalne.

Pod względem komfortu użytkowania, implanty funkcjonują jak naturalne zęby, zapewniając pełną swobodę żucia. Protezy, choć praktyczne, mogą wywoływać dyskomfort, szczególnie podczas jedzenia twardych lub kleistych pokarmów, które należy wykluczyć z diety. 

Implanty odgrywają istotną rolę w zachowaniu naturalnego wyglądu twarzy, ponieważ pełnią funkcję korzeni zębowych. Tym samym zapobiegają przesuwaniu się innych zębów i zanikowi kości szczęki. Protezy nie oferują takiej ochrony, co prowadzi do zmian w rysach twarzy po kilku latach ich noszenia.

Pod względem codziennej higieny, implanty są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji, wymagają bowiem takich samych zabiegów jak naturalne zęby. W przypadku protez higiena jest bardziej skomplikowana. Oprócz codziennego czyszczenia resztek jedzenia należy usuwać pozostałości kleju z dziąseł. Protezy należy również zanurzać na noc w wodzie lub specjalnym roztworze czyszczącym.

Oba rozwiązania – protezy i implanty – są skuteczne w uzupełnianiu ubytków, poprawiając zarówno wygląd, jak i komfort życia. Jednak ostateczną decyzję — proteza czy implanty — należy podjąć po konsultacji ze specjalistą. Stomatolog Poznań oceni stan jamy ustnej i doradzi najlepsze rozwiązanie, dobrane do indywidualnych potrzeb.