Ortodoncja

Nowoczesne metody ortodoncji

25.03.2021

invisalign poznań

Dotychczasowe metody korygowania ustawienia zębów oznaczały przeważnie długie leczenie ortodontyczne, niekiedy nawet uzupełniające leczenie protetyczne, takie jak mocowanie koron protetycznych czy licówek.

Wprowadzenie metody Inman Aligner, pozwala uniknąć długotrwałego leczenia a także niekiedy nieodwracalnej utraty części tkanek zęba.

Nakładki Invisalign

Na świecie jest to najbardziej zaawansowany, przejrzysty system nakładek wyrównywujących oraz korygujących wad zgryzu i ustawienia zębów. W metodzie tej, zamiast metalowych klamer stosuje się przezroczyste, przenośne nakładki-alignery.
Leczenie jest bezbolesne, całkowicie bezpieczne i bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów w każdym wieku. Od czasu wprowadzenia tej techniki liczba pacjentów poddawanych leczeniu ortodontycznemu, pacjentów rośnie z każdym rokiem, a ich skuteczność, potwierdzają również prace kliniczne, na przestrzeni ostatnich 5 lat.

W naszej klinice w Poznaniu znajdziesz wykwalifikowanych specjalistów, którzy przedstawią Ci szczegółowo cały proces leczenia i uzgodnią z Tobą szczegóły terapii.

Na czym polega metoda Invisalign?

  1. Po konsultacji z prowadzącym leczenie na podstawie wycisków lub skanów zębów pacjenta przygotowywany jest indywidualny – biokompatybilny komplet nakładek Invisalign.
  2. Dzięki zastosowaniu technologii 3D pacjent otrzymuje swój spersonalizowany plan korekcji zgryzu. Może zobaczyć także wizualizację przedstawiającą proces zmian, od podjęcia się leczenia do jej zakończenia.
  3. Następnie rozpoczyna się leczenie, podczas którego zęby stopniowo przesuwają się do prawidłowej pozycji.

Jak wygląda aparat Invisalign?

Przezroczyste alignery składają się z cienkich syntetycznych osłon, stworzonych na podstawie specjalnie opatentowanego materiału termoplastycznego. Są praktycznie niewidoczne, ze względu na umocowanie na powierzchni zęba, idealnie do niego przylegając. Nakładki można ściągnąć w każdym momencie. Elastyczność alignerów umożliwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej – możesz wyciągać je na przykład podczas spania, czy spożywania posiłków. Dzięki ogromnej liczbie pacjentów, u których leczenie tą metodą zostało zakończone z sukcesem, możemy zagwarantować, że jest ona naprawdę skuteczną oraz w pełni estetyczną alternatywą dla ortodontycznych aparatów stałych. Oprócz prawidłowego rozmieszczenia zębów, metoda Invisalign może pomóc w leczeniu wielu innych wad zgryzu, takich jak diastema, zgryz otwarty czy zgryz krzyżowy.

Clear Aligner

Metoda Clear Aligner została opracowana przez doktora Tae Weon Kima – stomatologa wywodzącego się z Korei Południowej. Jego rewolucyjny projekt został z entuzjazmem przyjęty przez europejskich specjalistów i błyskawicznie rozpowszechniony przez niemiecką korporację Scheu-Dental.

Clear Aligner to postępowy system leczenia wad zgryzu, polegający na wykorzystaniu przezroczystych, polimerowych nakładek (szyn) na zęby – dopasowanych pod każdego pacjenta. Metoda ta stanowi alternatywę dla klasycznego leczenia ortodontycznego w przypadku wielu wad zgryzu, takich jak między innymi:

  • diastemy (rozsunięcie zębów, tzw. szpary),
  • stłoczenie zębów,
  • zgryz otwarty,
  • zgryz głęboki,
  • zgryz krzyżowy.

Na czym polega korekta zgryzu z Clear Aligner?

  1. Po konsultacji z lekarzem i zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia wady zgryzu przy pomocy metody Clear Aligner wykonuje się zdjęcia cefalometryczne. Dzięki nim stomatolog otrzymuje pełen obraz boczny czaszki pacjenta, uwzględniający zarówno kości i zęby, jak i struktury tkanek miękkich.
  2. Następnie wykonuje się wyciski lub skany szczęki oraz żuchwy pacjenta. Na podstawie zdjęcia oraz wycisków opracowywany jest model diagnostyczny, który poddaje się analizie przy pomocy specjalnie przygotowanego oprogramowania. Podczas tego procesu model przechodzi przez etap nazywany set-upem – polega on na właściwym ustawieniu zębów, zgodnie z przyjętym modelem zgryzu idealnego.
  3. Na podstawie opracowanego w ten sposób modelu przygotowywane są szyny Clear Aligner, czyli terformowane pod wysokim ciśnieniem polimerowe nakładki o trzech różnych grubościach:
  4. 0,5 mm (nakładka typu soft),
  5. 0,625 mm (nakładka typu medium),
  6. 0,75 mm (nakładka typu hard).

Wszystkie z szyn posiadają ten sam kształt. Różnica w ich działaniu polega na sile oddziaływania na zęby. Czas noszenia każdej z nakładek wynosi zwykle 7 dni.

  • Po zakończeniu 3-tygodniowego cyklu pacjent stawia się na wizytę kontrolną, podczas której monitorowane są postępy leczenia i przygotowywane są kolejne zestawy szyn. Ilość cykli leczenia uzależniona jest od rodzaju oraz stopnia zaawansowania wady zgryzu – zwykle waha się od 3 do 20, co równa się okresowi od 3 miesięcy do 2 lat.
  • Po zakończeniu leczenia następuje faza retencji, czyli stabilizowania się zębów w nowej pozycji (jako aparat retencyjny często wykorzystuje się ostatnie z wykonanych szyn). Czas jej trwania wynosi zwykle dwukrotność czasu poświęconego na leczenie.

W uzasadnionych przypadkach stomatolog może modyfikować szyny przy pomocy takich narzędzi jak guziki i zaczepy na śruby ekspansyjne czy przyklejane do zębów mocowania elastycznych wyciągów.

Metoda Nuvola

Nuvola Aligners są to przezroczyste nakładki o kształcie zębów przeznaczone do korekty położenia zębów w łuku. Każda z nakładek jest projektowana indywidualnie zapewniając stopniowe ruchy zębów poprawiając tym, ich położenie w łuku.

W trakcie noszenia przez odpowiednią ilość czasu, nakładki pozwalają na skorygowanie stłoczonych i nakładających się na siebie zębów. Podstawową różnicą w porównaniu do aparatu stałego jest możliwość zdjęcia nakładki w każdym momencie, zwłaszcza podczas posiłku oraz szczotkowania zębów, co pozwala znacznie poprawić higienę jamy ustnej przez cały czas leczenia ortodontycznego.

Leczenie z Nuvola Aligner zapewnia komfort estetyczny, gdyż nie zawierają widocznych zamków, ani drutów. Dodatkowo wpływa to na prostotę w codziennym użytkowaniu. Założone są niewidoczne i nie wpływają na mowę.

Wskazania terapeutyczne:

  • stłoczenie zębów nie większe niż 5-6 mm w łuku, szczególnie w odcinku przednim,
  • niwelowanie/zamykanie diastemy w odcinku przednim,
  • zgryz krzyżowy oraz korekcje poprzeczne/strzałkowe,
  • korekty po leczeniu ortodontycznym,
  • rotacje zębów,
  • intruzja/ekstruzja zębów,
  • uczulenie na nikiel,
  • przygotowanie do leczenia protetycznego.

Przeciwskazania terapeutyczne:

  • przypadki wymagające ekstrakcji zębów,
  • nieprawidłowy zgryz wymagający poważnych korekcji w płaszczyznie poprzecznej/strzałkowej,
  • korekcje wad zębowych / zgryz głęboki / zgryz otwarty,
  • poważne przemieszczenia zwrotne / obrotowe.

Jak działa Nuvola Aligners?

  1. Pobierany jest wycisk lub skan zębów pacjenta, który pozwala na stworzenie trójwymiarowych modelu uzębienia w chwili obecnej oraz przewidywany efekt leczenia ortodontycznego tzw. Nuvola View.
  2. Na podstawie modeli wykonywane są zestawy nakładek zaprojektowanych w taki sposób, by stopniowo korygować położenie zębów, aż do pożądanego efektu ostatecznego leczenia ortodontycznego.
  3. W chwili kiedy wszystkie nakładki zostaną wykorzystane, klient może cieszyć się swoim nowym uśmiechem.

Wskazania do leczenia:

  • Niewielkie korekty ustawienia zębów w łuku mogą być uzyskane po zastosowaniu mniej niż 10 nakładek, podczas gdy pełne leczenie ortodontyczne górnego i dolnego łuku będzie odpowiednio wymagało większej ilości.
  • W zależności od wady czas leczenia trwa od 9 do 15 miesięcy.
  • Nakładki muszą być noszone około 22 godziny w ciągu doby i każda z nich jest noszona przez okres 2 tygodni, po tym czasie muszą zostać wymienione na kolejne według planowanego leczenia.

Zapoznaj się z naszą ofertą: