Protetyka

Najlepsze metody odbudowy uzębienia

29.08.2019

metody odbudowy zęba

Protetyka stomatologiczna to dziedzina, która odpowiada za całkowite odtworzenie funkcjonalności oraz budowy układu stomatognatycznego, w którego skład wchodzi jama ustna, nerwy, mięśnie, stawy i, co najważniejsze, zęby. To właśnie dzięki zdywersyfikowanym uzupełnieniom protetycznym specjaliści są w stanie przywrócić pełne uzębienie pacjentom. Jakiego rodzaju uzupełnienia są rekomendowane i dlaczego?

Uzupełnienia protetyczne – stałe i ruchome

Zanim przejdziemy do prezentacji możliwości odbudowy uzębienia u pacjentów, wyjaśnimy, jaki jest ich elementarny podział. Dzielimy je na uzupełnienia ruchome oraz stałe, a to, co je różni to sposób, w jaki utrzymywane są w jamie ustnej. Proteza ruchoma umożliwia pacjentom samodzielne wyjmowanie jej z ust, natomiast uzupełnienie stałe jest osadzone na zębach pacjenta, jak również znajduje się na wszczepach śródkostnych, znanych także jako implanty zębowe.

Uzupełnienia ruchome to przede wszystkim:

  • proteza szkieletowa – materiał, z jakiego wykonana jest ta proteza w głównej mierze to metal, charakteryzuje się delikatną budową, a opiera się w większym stopniu na zębach, a nie na śluzówce. Podczas czynności żucia pacjent odczuwa protezę, jednak nie powoduje ona szczególnego dyskomfortu i jest dobrze tolerowana przez użytkowników.
  • proteza akrylowa – to proteza, która w głównej mierze opiera się na błonie śluzowej, a materiał, jaki wykorzystuje się do jej wykonania to akryl. Cechą protezy akrylowej jest upośledzanie procesu miażdżenia kęsów pokarmowych i czynności odgryzania.
  • proteza overdenture – to proteza, która w głównej mierze opiera się na korzeniach lub implantach, dlatego wszelkie obciążenia zgryzowe opierają się na zębach lub implantach, a w zdecydowanie mniejszym stopniu na błonie śluzowej.

Uzupełnienia stałe to przede wszystkim:

  • wkład koronowo-korzeniowy – to rozwiązanie, po które specjaliści sięgają w ramach uzupełnienia w przypadku zębów leczonych kanałowo, bardzo zniszczonych, które umożliwiają założenie korony dzięki wkładowi. Wyróżnia się dwa rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych, tj. indywidualne i standardowe. Wkłady standardowe proponowane są przez producenta z zachowaniem uniwersalnych rozmiarów i kształtów – na rynku dostępne są m.in. wkłady metalowe czy z włókna szklanego. Z kolei indywidualne wkłady koronowo-korzeniowe stosuje się w przypadku bardzo zniszczonej korony zęba – to rozwiązanie wymaga konsultacji ze specjalistą protetykiem i znacznie wydłuża zarówno czas, jak i koszt leczenia.
  • wkład koronowy – wykorzystywany w celu odbudowy ubytków w okolicach korony zęba. Wkłady koronowe wykonywane są zazwyczaj z porcelany, stopów metali szlachetnych i nieszlachetnych czy materiałów kompozytowych. Do najpopularniejszych należą wkłady koronowe porcelanowe ze względu na największą wartość estetyczną.
  • mosty – to rozwiązanie składa się z połączonych ze sobą co najmniej trzech koron protetycznych. Środkowa korona nie ma żadnego podparcia, ponieważ znajduje się w miejscu ubytku zębowego.
  • korony – stosowane przez specjalistów u pacjentów, którzy borykają się z problemem mocno zniszczonych zębów w wyniku urazów lub próchnicy. Aby założyć koronę, konieczna jest właściwa wysokość zęba, tj. wystawanie ponad dziąsło. Korony wykonywane są głównie z materiałów kompozytowych czy porcelany, jak również stopów metali lub różnych konfiguracji połączeń wymienionych materiałów.
  • licówki – licówki należą do najdelikatniejszych uzupełnień protetycznych, które naklejan się na wargową powierzchnię zęba. Zdecydowanie poprawiają estetykę, wzmacniają strukturę zęba, wykonywane z porcelany lub dwukrzemian litu.

I w końcu implanty zębowe, które zrewolucjonizowały branżę stomatologiczną. Doskonale imitują naturalne uzębienie, a sam zabieg implantologiczny jest całkowicie bezbolesny.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub w celu konsultacji w/w możliwości w aspekcie uzupełnień protetycznych, jesteśmy do dyspozycji i służymy pomocą.