Ortodoncja

Metody stosowane w ortodoncji

19.12.2019

Jak wiadomo nie od dziś, proste zęby są wizytówką całej twarzy. Dlatego warto o nie dbać, przede wszystkim pamiętając o codziennej higienie jamy ustnej, jak również regularnie odwiedzając stomatologa, a w zależności od indywidualnych potrzeb – również ortodontę. Stomatologia jest szeroką specjalizacją medyczną, która zajmuje się zarówno zębami, dziąsłami, jak i mięśniami oraz nerwami narządu żucia,  podczas gdy ortodoncja jest specjalnością w stomatologii, która koncentruje się przede wszystkim na korygowaniu wad uzębienia, zgryzu i wszelkich wadliwych stanów, w których zęby nie są prawidłowo rozmieszczone.

Leczenie ortodontyczne ma na celu nie tylko estetyczną korektę, po to, aby poprawić wygląd danej osoby, ale bardzo często ma na celu również poprawę funkcji jamy ustnej, która może w przyszłości uchronić pacjenta przed wieloma przykrymi dolegliwościami a także wcześniejszą ich utratą.

Istnieje wiele rodzajów leczenia ortodontycznego. Dotychczasowe metody korekcji wad zgryzu kojarzą nam się przede wszystkim z metalowymi aparatami ortodontycznymi zakładanymi na łuki zębowe i przymocowanymi na stałe do zębów. Wymagają one stałego, wielomiesięcznego noszenia i dla wielu osób stanowią dyskomfort, objawiający się nawracającymi podrażnieniami jamy ustnej, utrudnionej higieny, a także mówienia, czy jedzenia. Dzisiejsza ortodoncja dysponuje jednakże bardziej innowacyjnymi aparatami, które umożliwiają poprawę wad uzębienia bez widocznych klamer, i co więcej – bez zbędnego dyskomfortu.

Do standardowych metod leczenia wad zgryzu należą:

Aparaty ortodontyczne stałe – stanowią najpopularniejszy rodzaj aparatu ortodontycznego. Nie da się ich zdjąć, są one na stałe umocowane do zęba. Nosi się je mniej więcej od roku do 2 – 3 lat, regularnie korygując ich ustawienie u ortodonty.

Aparaty ortodontyczne ruchome – należy nosić je przez kilkanaście godzin dziennie, korygując przy ich pomocy mniejsze wady zgryzu. Stosuje się je najczęściej u dzieci.

Aparaty nakładkowe –  Nuvola, Invisalign, Clear Aligner

Nuvola to przezroczyste aparaty nakładkowe, które mają za zadanie w praktycznie niewidoczny i całkowicie nieinwazyjny sposób wyprostować zęby. Nuvola to produkt włoski,  Invisalign amerykański, natomiast Clear Aligner niemiecki. Aparaty te pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów, przy niezwykle krótkim czasie leczenia, który wynosi mniej więcej od 4 do 24 tygodni.  Nakładki są przezroczyste i niewidoczne, można je wyjmować w trakcie posiłków czy mycia zębów, a nawet podczas spania, co w dużej mierze wpływa na komfort w ich użytkowaniu. Co więcej, takie aparaty wykonane są ze specjalistycznego, nieuczulającego materiału termoplastycznego, dzięki czemu mogą je stosować również alergicy.

Metody te doskonale radzą sobie z takimi nieprawidłowościami jak: nadmiernie stłoczone i nachodzące na siebie zęby, odchylenia od prawidłowej linii zgryzu – czyli tak zwany zgryz krzyżowy i zgryz przewieszony, występowanie szpar, czy też nieprawidłowy wzrost zęba. Należy jednak pamiętać, że zęby poddane leczeniu ortodontycznemu wymagają wyjątkowo skrupulatnej higieny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych metodach a zwłaszcza o metodzie Nuvola która jest u nas stosowanana to odwiedź Candeo Dental Clinic w Poznaniu przy ulicy Bednarskiej 2.

Leczenie ortognatyczne

W przypadku poważniejszych wad zgryzu można również przeprowadzić operację, mającą na celu zmianę położenia górnej lub dolnej szczęki u osób, u których da się zauważyć pomiędzy nimi dużą rozbieżność. Prawie zawsze przeprowadzenie takiej operacji połączone jest z równoległym leczeniem ortodontycznym. W wyniku takiego zabiegu pacjent uzyskuje prawidłowy zgryz, a dodatkowym następstwem operacji są także zmiany w zakresie tkanek miękkich warg, nosa, podbródka, czy policzków.