Implantologia

Z czego są zrobione implanty zębowe?

28.08.2018

Implantologia jest niezwykle istotną dziedziną stomatologii także estetycznej, dzięki której pacjent może liczyć na całkowite odbudowanie braków w uzębieniu i przywrócenie komfortu oraz jakości życia na co dzień. Rozmiary, trwałość i podział implantów zębowych determinowane są przez materiały, z jakich zostały wykonane. Które z nich są najlepiej oceniane przez specjalistów przez swoją niezawodność?

Implanty zębowe – godne zastępstwo

Materiały dla chirurgii twarzowo-szczękowej, z których produkowane są implanty zębowe i które wykorzystywane są przez stomatologów, należą do grupy, którą wyróżnia różnorodny skład, wielowymiarowe właściwości oraz budowa. Najważniejszą cechą grupy materiałów związanych z implantami, w skład której wchodzą m.in. bioszkła, modyfikowane materiały węglowe czy ceramika hydroksyapatytowa jest ich akceptowalność przez organizm człowieka, ponieważ ulegają trwałemu połączeniu z tkanką żywą oraz przyczyniają się do jej regeneracji.

Implant zęba ma dwa podstawowe zadania: przejmować fizjologiczne funkcje brakującego zęba oraz pełnić funkcję estetyczną, czyli umiejętnie maskować braki w uzębieniu. Niezmiennie każdy zestaw związany z implantami składa się z trzech elementów, tj. filaru (implant), łącznika i korony. Filar, w nomenklaturze stomatologicznej występujący również jako wszczep (implant), natomiast przez pacjentów nazywany korzeniem to wkręcana w kość szczęki lub żuchwy śruba tytanowa. Łącznik jest małych rozmiarów elementem wykonanym z tytanu lub cyrkonu, który stabilizuje całą konstrukcję i wpływa na jej wytrzymałość. Mocuje się go zarówno do śruby, jak i korony, która kształtem i barwą imituje naturalne uzębienie pacjenta.

Obecnie do produkcji profesjonalnych implantów zębowych wykorzystuje się tytan oraz cyrkon, które nie powodują u pacjentów żadnych reakcji alergicznych. Cechuje je wysoka biokompatybilność, czyli tolerancja tkanek organizmu, który nie traktuje ich jako ciał obcych i nie uruchamia mechanizmów obronnych, które dążą do odrzucenia materiału. To powoduje pełną osteointegrację, czyli stuprocentowe zrośnięcie implantu zębowego z kością, co trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Podział implantów ze względu na materiał

Szeroki wybór materiałów dotyczy przede wszystkim korony implantów – zarówno trwałość tworzywa, jak i jego barwa pozostawiają dowolność ich wykorzystywania. Korony implantów zębowych dzielimy na:

  • korony porcelanowe na ceramice: niezawodny, trwały i sprawdzony materiał, po który sięga najwięcej specjalistów. Powierzchnia porcelany wzmacniana jest nakładką np. z tlenku cyrkonu.
  • korony mieszane (bezniklowe): w tym przypadku wyłącznie zewnętrzna część korony jest porcelanowa, natomiast reszta wykonana jest ze stopu metalu.
  • korony porcelanowe na złocie: jakością i trwałością przewyższają metalowe, niemniej zdecydowania ustępują produktom pełnoceramicznym.
  • korony pełnoceramiczne: najbardziej przypominające naturalne uzębienie.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości ze strony pacjenta możliwa jest konsultacja ze specjalistą, który zdecyduje o najlepszym wariancie leczenia implantologicznego oraz wskaże właściwe rozwiązania względem zastosowania materiału użytego po implantacji.

Do najpopularniejszych implantów zalicza się tytanowe i cyrkonowe, które na rynku pojawiły się niedawno i coraz bardziej rośnie ich popularność. Oba rozwiązania wykazują wysoką biozgodność, znaczą odporność na korozje i wyróżniają się niezwykłymi właściwościami mechanicznymi. Są absolutnie bezpieczne, nie powodują dyskomfortu u pacjenta i definiują estetykę.

Implanty zębowe pomagają w profilaktyce zaniku kości, wpływają na kondycje zdrowych zębów pacjenta, zdecydowanie zwiększają podparcie, są doskonałą metodą leczenia w przypadku utraty zębów w wyniku paradontozy. Ponadto gwarantują biokompatybilność, są ekonomiczną alternatywą leczenia, zapewniającą wysoką trwałość oraz w opinii zarówno stomatologów, jak i pacjentów stanowią rutynowy zabieg o bardzo niskim ryzyku. Pacjenci, którym wszczepiono implanty zębowe nie muszą martwić się o zniekształcenie aparatu mowy, ruchomość elementów czy zmiany w codziennym odczuwaniu smaków. To bezsprzecznie jedna z najlepszych inwestycji w zdrowy i piękny uśmiech.

Zapoznaj się z naszą ofertą: