Implantologia

Jak dbać o implanty zębowe?

24.07.2018

Wszczepienie implantów stomatologicznych to zabieg, który zapewnia nieskazitelny uśmiech na długie lata. Warto jednak mieć świadomość, że implanty wymagają szczególnej troski i aby zachowały wszystkie swoje właściwości, dbać o nie należy nie mniej niż o własne, naturalne zęby.

O tym, co kryje się pod pojęciem implant zębowy, o rodzajach implantów oraz o tym, kiedy przeprowadza się zabieg ich wszczepienia, pisaliśmy w artykule Czym jest implant zęba – gorąco zachęcamy Cię do zapoznania się z jego treścią.

Implant zęba – jak zachować higienę jamy ustnej

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zęby należy myć regularnie, aby wyeliminować z jamy ustnej szkodliwe bakterie i pozbywać się resztek pokarmów, które mogą prowadzić do powstawania próchnicy. Zazwyczaj pamiętamy także, że dzięki odpowiedniej higienie zabezpieczamy szkliwo przed ubytkami i demineralizacją twardych tkanek zębów, która, postępując, może objąć stanem zapalnym także miazgę zębową (co wiązać się może z koniecznością leczenia „kanałowego”).

Sytuacja jednak komplikuje się, kiedy do czynienia mamy z implantami stomatologicznymi. Sztuczne zęby nie są podatne na próchnicę, demineralizację szkliwa czy zapalenie miazgi. Nie występuje w nich nadwrażliwość na zimne lub gorące pokarmy. Co więcej, implanty zębowe nie bolą, gdyż nie są unerwione.

Wszystko to może wywoływać u nas przekonanie, że implanty zębów nie wymagają szczególnych zabiegów higienicznych. Trudno jednak o większy błąd! Zaniedbanie higieny jamy ustnej może być naprawdę fatalne w skutkach – o czym napiszemy więcej w dalszej części artykułu.

Jak dbać o higienę jamy ustnej tuż po wszczepieniu implantu zęba

Zmiany w codziennej pielęgnacji jamy ustnej należy wprowadzić bezpośrednio po zabiegu wszczepienia implantu. Najważniejsze w tym okresie jest, by okolica, w której wykonany został zabieg, pozostawała jak najbardziej sterylna. Dlaczego? Rana, która powstaje podczas wszczepiania implantów, to miejsce, do którego z dużą łatwością mogą wniknąć szkodliwe dla zdrowia bakterie. Dodatkowo, na szwach, które stomatolog zakłada w miejscu zabiegu, często zbiera się osad.

Po zabiegu wszczepiania implantów pamiętaj, aby:

  • Przez dwie godziny nie spożywać żadnych posiłków ani nie pić żadnych płynów.
  • Po dwóch godzinach pić jedynie chłodną wodę (unikać kawy, herbaty, napojów gazowanych).
  • Pierwszy posiłek spożyć nie wcześniej niż po czterech godzinach od zabiegu.
  • W pierwszej dobie ograniczyć się do chłodnych, delikatnych, płynnych lub półpłynnych posiłków.
  • Pierwszy ciepły posiłek spożyć nie wcześniej niż po 24 godzinach od zabiegu. Przez kilka dni warto unikać dań nabiałowych oraz mącznych, które przyczyniają się do powstawania osadu na ranie pozabiegowej.
  • W ciągu pierwszej doby nie płukać ust ani nie szczotkować okolicy, w której wszczepiono implant.
  • Nałogowi palacze co najmniej przez trzy dni od zabiegu powinni się powstrzymać się od palenia papierosów.

W ciągu pierwszych siedmiu dniach od wykonania zabiegu jamę ustną myj przy użyciu miękkiej szczoteczki do zębów. Uważaj na to, by podczas szczotkowania nie podrażniać tkanek w okolicy implantu. Aby mieć pewność, że w ranie nie gromadzą się szkodliwe bakterie, warto wymienić swoją pastę do zębów i płyn do płukania jamy ustnej na produkty o zwiększonej bakteriostatyczności. Środki, które pozwolą Ci w pełni zadbać o higienę, bez wątpienia wskaże Ci Twój stomatolog po zakończonym zabiegu.

UWAGA! Dbając o higienę jamy ustnej po zabiegu, nie zapominaj o dokładnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych! Okolicę, w której wszczepiono implant, najbezpieczniej będzie oczyszczać przy pomocy irygatora. Przestrzenie pomiędzy pozostałymi zębami możesz czyścić przy użyciu nici dentystycznej.

Jak dbać o implanty na co dzień

Po siedmiu dniach od wszczepienia implantów, higiena jamy ustnej powinna wrócić do normalnego trybu. Podstawą dbania o jamę ustną powinno być: mycie zębów co najmniej dwa razy w ciągu dnia (najlepiej po śniadaniu oraz po kolacji), czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej lub irygatora oraz stosowanie płynu do płukania ust.

Po zainstalowaniu korony w implancie zęba należy włączyć do codziennej higieny jamy ustnej produkty dedykowane miejscom implantowanym. Szczegółowych informacji na ten temat udziela stomatolog, u którego przeprowadzany jest zabieg. Najczęściej zalecenia lekarza dotyczą: stosowania miękkich, manualnych szczoteczek wielopęczkowych do czyszczenia korony, stosowania bakteriobójczej pasty do zębów czy korzystania z irygatora wodnego.

Czym może skutkować brak higieny

Niewystarczająca higiena (lub wręcz jej brak) może wywołać stan zapalny tkanek znajdujących się wokół implantu. Zjawisko to określa się mianem periimplantitis. Jego skutkiem jest niezłączenie się wszczepionego implantu z kością. Jeżeli nieprawidłowa higiena implantów ma miejsce przez długi czas, stan zapalny może doprowadzić do obniżenia się linii dziąseł i odsłonięcia metalowej powierzchni implantu.

Pamiętaj, że implanty stomatologiczne nie posiadają ściśle określonego terminu przydatności. O ich trwałości w największej mierze decydują ogólny stan zdrowia, systematyczna higiena oraz regularne wizyty u stomatologa.

Zapoznaj się z naszą ofertą: