Porady

Implanty zębowe w ciąży – czy zakładać?

15.07.2019

implanty w ciąży

Ciąża to bezsprzecznie szczególny czas w życiu każdej kobiety, a przy tym okres znaczących zmian, które wpływają na funkcjonowanie organizmu. Jak wygląda kwestia zakładania implantów zębowych w ciąży i ogólnej profilaktyki stomatologicznej w tym zakresie? Zapraszamy do lektury najnowszego tekstu, w którym obalamy mity i rozwiewamy wątpliwości.

Implanty zębowe a ciąża

Historie odnośnie do sytuacji kobiet w ciąży w konfrontacji z potencjalnym zabiegiem stomatologicznym w jakimkolwiek obszarze urosły do rangi porządnego tomu mitologii. Postanowiliśmy przygotować artykuł, w którym klarownie przedstawimy wszystkie za i przeciw zarówno na polu implantologicznym, jak i pozostałych. Zatem: czy ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów zębowych? Tak. Cały proces implantologiczny wiąże się z m.in. z wykonywaniem zdjęć rentgenowskich, które zdecydowanie nie są rekomendowane w ciąży.

Z medycznego punktu widzenia przyjmuje się najważniejszą zasadę, której sedno tkwi w przekładaniu potencjalnych zabiegów na okres po ciąży. Tym bardziej, że implantacja nie jest nagląca i bezpośrednio nie ratuje życia. Kolejnym przeciwwskazaniem jest antybiotykoterapia, którą stosuje pacjent po zabiegu implantacji. Zarówno w trakcie ciąży, jak i w okresie karmienia dziecka piersią specjaliści z zakresu implantologii odradzają przeprowadzenia wszczepiania implantu zębowego.

Ponadto warto zwrócić uwagę na istotne zmiany hormonalne w czasie ciąży, które mogłyby negatywnie wpłynąć na proces gojenia się ran. Eksperci zalecają pochylenie się nad zdecydowanie mniej inwazyjnymi możliwościami, jakie daje medycyna lub wstrzymanie się z zabiegiem implantacji do momentu narodzin dziecka.

Leczenie zębów w ciąży – informacje ogólne

Wspominaliśmy już o tym, że ciąża to okres ogromnych zmian w organizmie kobiety, dlatego warto zadbać o niego jeszcze przed planowaną ciążą. Zdrowy tryb życia, właściwie zbilansowana dieta oraz prawidłowa higiena jamy ustnej w parze z zębami w wyśmienitej kondycji to absolutne minimum. Z racji tego, iż w czasie ciąży większość zabiegów stomatologicznych nie powinna być wykonywana, zalecane jest przeprowadzenie kompleksowego leczenia stomatologicznego jeszcze przed planowaną ciążą (leczenie próchnicy, zabiegi związane z higienizacją, leczenie stanów zapalnych, implantacja).

Najważniejszy dla kobiety jest pierwszy trymestr, w którym zachodzą największe zmiany rozwojowe płodu, dlatego w tym okresie pacjentki powinny ograniczyć jakiekolwiek zabiegi stomatologiczne. W sytuacji, gdy pacjentka wymaga leczenia stomatologicznego, należy rozważyć je w co najmniej drugim trymestrze ciąży.

Według statystyk u aż 80% kobiet w ciąży występuje zapalenie dziąseł, które znika po porodzie. Spowodowane jest to intensywnymi zmianami hormonalnymi, dlatego dbanie o higienę jamy ustnej jest tak bardzo istotne. W przeciwnym razie pacjentka może cierpieć z powodu obrzęków, przekrwienia, krwawienia czy permanentnej bolesności, która stanowi absolutny dyskomfort. Co więcej, jeśli pacjentka wymaga leczenia chirurgicznego, ekstrakcja jest możliwa, jednak to specjalista decyduje o postępowaniu zabiegowym, do którego stosowany jest m.in. właściwy rodzaj znieczulenia, który nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży.

Implanty zębowe dla wszystkich?

Prawie. O tym pisaliśmy już wcześniej, niemniej staramy się co jakiś czas przypominać najistotniejsze aspekty zabiegów implantologicznych, aby rozwiać wątpliwości naszych pacjentów. Implanty zębowe dziś to perspektywa zdrowego i pięknego uśmiechu oraz nieopisanego komfortu funkcjonowania na co dzień. To świetna alternatywa dla wielu innych skomplikowanych zabiegów, a przy tym dostępna.

Kobietom w ciąży rekomenduje się cierpliwość w kwestii wszczepienia implantu, niemniej kto wie – być może w obliczu innowacji już niedługo doczekamy się kolejnych rewolucji w tym obszarze, co spowoduje całkowitą eliminację ograniczeń w związku z przeprowadzeniem zabiegu.