Implantologia

Implanty zębowe – przebieg leczenia

17.09.2018

Leczenie implantologiczne to złożony proces, w którego skład wchodzi kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym. Oprócz wstępnych konsultacji niezwykle istotne jest wykonanie podstawowych badań, które kwalifikują pacjenta do przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantów. Czego mogą spodziewać się pacjenci i jakie są etapy leczenia?

Oczekiwania vs rzeczywistość

Temat implantologii jest szeroko komentowany zarówno w mediach, jak i w środowisku pacjentów. Często jednak dzieje się tak, że motywowani nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi leczenia, rezygnują z szansy na zdrowy i piękny uśmiech. Pacjenci oczekują przede wszystkim profesjonalizmu i gwarancji skuteczności przeprowadzonego zabiegu, dlatego rekomendowana jest konsultacja w klinice, w której pracują fachowcy z dziedziny implantologii.

Uzupełnienie braków, tj. wielozębowych, pojedynczych czy bezzębia to elementarny powód, dla którego pacjentom wszczepia się implanty. Dzięki temu zyskują podstawę do tego, aby w przyszłości zamocować na nich korony, mosty protetyczne czy protezy zębowe.

Kilka kroków przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego:

  • konsultacja + wywiad z badaniem klinicznym: podczas pierwszej wizyty specjalista rozwiewa wszelkie wątpliwości pacjenta – określa czas trwania leczenia, jego koszty, omawia przebieg leczenia implantologicznego, gwarancje. Ponadto przeprowadza wywiad, który jest niezwykle istotny do zaplanowania zabiegu. Uzyskuje informacje dotyczące bieżącego stanu zdrowia pacjenta. Następnie wykonuje badanie kliniczne, które polega na sprawdzeniu stanu jamy ustnej. Dzięki wsparciu innowacyjnego sprzętu, który pozwala na wykonanie tomografii komputerowej 3D czy zdjęcia radiologicznego, implantolog jest w stanie określić parametry dotyczące wszczepianego implantu.

Pacjenci, których zakwalifikowano do leczenia stomatologicznego są oceniani pod kątem prawidłowego stanu zębów (próchnicy, ruchomości, kamienia i płytki nazębnej), tkanek miękkich (koloru, grubości i ruchomości błony śluzowej czy występowania owrzodzeń, blizn lub innych komplikacji). Co więcej, kontrolowane są pozycje zębów, tj. ich stłoczenia, przesunięcia i nachylenia, obszary bezzębne (nieregularności, podcienie oraz parametry wyrostka zębodołowego, jak również stanu przyzębia (kieszonki patologiczne czy ewentualne krwawienie).

Tomografia komputerowa pozwoli bardzo precyzyjnie ocenić stan zębów, stan kości (stopień jej zaniku, gęstość czy obecność zmian powodowanych infekcją), grubość błony śluzowej, wysokość i szerokość wyrostka zębodołowego w miejscu proponowanego wszczepienia implantu, parametry i położenie zatok szczękowych, umiejscowienie otworów bródkowych, odległość od dna jamy nosowej, zatok szczękowych oraz przebieg nerwu zębodołowego dolnego.

  • planowanie leczenia implantologicznego: po wykonaniu wszystkich badań, analizie informacji otrzymanych od pacjenta i konsultacji, specjalista jest w stanie opracować plan leczenia dla pacjenta, omawiając równie wszystkie możliwości, które można zastosować w jego przypadku.
  • zabieg implantologiczny: w absolutnie aseptycznych, komfortowych i bezpiecznych warunkach specjalista przeprowadza zabieg wszczepienia implantu, który trwa do kilkudziesięciu minut. Następuje wprowadzenie implantu, po kilku dniach zdjęcie szwów oraz okres osteointegracji, czyli proces zrastania się implantu z kością. Kiedy gojenie (proces osteointegracji) jest zakończony, specjalista odsłania implant i można przystąpić do wykonania rekonstrukcji protetycznej.

Czas po zabiegu implantologicznym jest bardzo ważny dla pacjenta – jest on zobowiązany przestrzegać wyjątkowych zasad higieny jamy ustnej oraz zaleceń lekarza.

Implanty zębowe są doskonałą alternatywą dla wszystkich pacjentów, którzy zmagają się z przykrymi konsekwencjami związanymi z brakami w uzębieniu. Zabieg implantologiczny wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jest całkowicie bezbolesny i daje szansę na odzyskanie pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Trwałość implantów zależy od pacjentów – niezbędna jest właściwa higiena, która ochroni implant przed możliwą infekcją. Należy pamiętać, iż zaniedbanie może prowadzić do utraty implantu przez wytworzenie się płytki bakteryjnej na odbudowie protetycznej, co w konsekwencji prowadzi do zaniku kości i następnie do utraty implantu.

Zapoznaj się z naszą ofertą: