Implantologia

Implanty zębowe – jak przygotować się do zabiegu?

17.09.2018

Leczenie implantologiczne to złożony proces, który składa się z kilku podstawowych etapów. Zanim pacjenci podejmą ostateczną decyzję w kwestii wszczepienia implantu w klinice stomatologicznej, czeka ich wizyta u specjalisty, który kwalifikuje ich do potencjalnego zabiegu. Jak zatem należy przygotować się do leczenia?

Krok pierwszy – konsultacja wstępna

Pierwszym i najważniejszym krokiem w celu przeprowadzenia zabiegu implantologicznego w wyspecjalizowanej klinice stomatologicznej jest konsultacja z lekarzem prowadzącym. Zakłada ona przede wszystkim ustalenie oczekiwań pacjenta, możliwości realizacji zabiegu oraz bardzo dokładny wywiad, podczas którego lekarz uzyskuje informacje związane z dotychczasową historią medyczną pacjenta.

Głównym celem konsultacji wstępnej jest rozmowa specjalisty implantologa z pacjentem na temat zarówno protetycznych, jak i estetycznych wymagań wobec leczenia. Bardzo często dzieje się tak, iż oczekiwany przez pacjenta efekt procesu implantologicznego obliguje do przeprowadzenia suplementarnych zabiegów, np. leczenia ortodontycznego lub odbudowy tkanek miękkich. Wywiad z pacjentem eliminuje niedopowiedzenia, wątpliwości – specjalista odpowiada na wszystkie pytania dotyczące zabiegu, określa potencjalny czas trwania i szacuje koszty, wyjaśnia plan leczenia, jego przebieg, ryzyko oraz gwarancje wynikające z zabiegu, jak również konieczność właściwej pielęgnacji tuż po przeprowadzonym leczeniu.

Co więcej, wstępna konsultacja i wywiad z pacjentem pozwalają lekarzowi uzyskać istotne informacje odnośnie stanu zdrowia pacjenta, tj. czy na stałe przyjmował lub przyjmuje leki, czy choruje, czy pali papierosy lub czy był już wcześniej operowany – odpowiedzi pozwolą określić lekarzowi efekt, jakiego może spodziewać się pacjent oraz ostatecznie zakwalifikować go do zabiegu implantologicznego.

Krok drugi – badania kliniczne

W skład badań klinicznych wchodzą te podstawowe, które umożliwiają implantologowi sprawdzenie rzeczywistego stanu jamy ustnej pacjenta oraz badania dodatkowe, np. laboratoryjnych (morfologia krwi), które zdecydowanie pomagają lekarzom w podjęciu ostatecznej decyzji w związku z leczeniem implantologicznym pacjenta.

Badanie jamy ustnej obejmuje precyzyjne sprawdzenie kondycji tkanek miękkich, tj. koloru i grubości błony śluzowej, jej ruchomości czy ewentualnego występowania jakichkolwiek schorzeń, blizn. Ponadto lekarz ocenia ruchomość zębów (pod kątem kamienia, próchnicy czy płytki nazębnej), przyzębie (pod kątem kieszonek patologicznych i krwawienia), bada obszary bezzębne (pod kątem ewentualnych nieregularności, podcieni i stanu wyrostków zębodołowych) oraz sprawdza pozycje zębów w aspekcie przesunięć, stłoczeń czy nachylenia. Co więcej, specjalista pyta o nawyki higieniczne pacjenta lub wypadkowe pojawianie się stanów zapalnych jamy ustnej.

W standardzie renomowanych klinik stomatologicznych znajduje się badanie tomografem komputerowym – niezawodne podczas oceny stanu kości, zębów, położenia i rozmiarów zatok szczękowych, otworów bródkowych czy grubości błony śluzowej.

Krok trzeci – plan leczenia implantologicznego

Po przeprowadzeniu konsultacji wstępnej, zbadaniu kondycji jamy ustnej pacjenta oraz ewentualnym zleceniu badań dodatkowych, mających na celu potwierdzenie przewidywań lekarza względem kwalifikacji do zabiegu, implantolog wraz z pacjentem ustala szczegółowy plan leczenia. Najczęściej stomatolog przygotowuje kilka wariantów, z których może skorzystać pacjent, mając na uwadze koszty, szereg innowacyjnych rozwiązań protetycznych oraz liczbę implantów do wszczepienia. Przed ostatecznym przystąpieniem do zabiegu, pacjent zobowiązany jest podpisać zgodę na leczenie, która stanowi formalny dokument w całym procesie.

Implanty zębowe to przede wszystkim świetna perspektywa dla wszystkich pacjentów, którzy cierpią z powodu braków w uzębieniu. Mając świadomość leczenia pod okiem najlepszych specjalistów, mogą całkowicie odzyskać funkcjonalność jamy ustnej. Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu konieczna jest właściwa pielęgnacja, co pomaga uniknąć infekcji implantu lub jego utraty.

zdjęcie – Designed by Freepik

Zapoznaj się z naszą ofertą: