Implantologia

Implanty zębowe a podróżowanie

30.09.2019

I kilka innych kwestii, które najbardziej nurtują pacjentów przed finalnym podjęciem decyzji w sprawie implantów zębowych. Postanowiliśmy przygotować implantologiczne FAQ, aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do zasadności stosowania tej metody uzupełniania ubytków zębowych.

Implanty zębowe nie kolidują z podróżowaniem – bramki lotniskowe

Bardzo często padają pytania w kwestii przechodzenia przez bramki na lotnisku z implantem zębowym, co oczywiście jest zrozumiałe ze względu na materiał, z jakiego wykonywane jest uzupełnienie (tytan lub metal). Jednak detektory metalu nie są w stanie wykryć implantu zębowego, ponieważ nie wywołuje on efektu magnetycznego. Zatem tuż po leczeniu implantologicznym pacjent może bez problemów przemieszczać się z kraju do kraju samolotem.

Implant zębowy na stałe?

Implanty zębowe to zdecydowanie rozwiązanie długoterminowe, które doskonale uzupełnia braki u pacjentów, naturalnie odwzorowując pierwotne uzębienie. Podstawowym warunkiem utrzymania implantu w świetnym stanie jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, iż w przypadku narażania implantów na aktywne działanie bakterii z nieusuwanej płytki nazębnej może doprowadzić do m.in. stanów zapalnych dziąsła. Dlatego specjaliści mocno rekomendują regularne kontrole i czyszczenie implantów w dobrych gabinetach stomatologicznych.

Implanty zębowe a palenie papierosów

Palenie tytoniu zdecydowanie zwiększa ryzyko niepowodzenia leczenia implantologicznego. Dlaczego? Ponieważ dym papierosowy mocno spowalnia proces gojenia tkanek, a ma to szczególne znaczenie podczas wykonywania zabiegu. Im bardziej proces gojenia jest przedłużany i im więcej komplikacji występuje, tym większe prawdopodobieństwo utraty implantu i w konsekwencji poważnych powikłań. Jeśli zatem planujesz w przyszłości zabieg implantologiczny, warto pomyśleć o rzuceniu palenia lub co najmniej ograniczeniu. Korzyści jest mnóstwo – oprócz gwarancji udanej implantacji, zyskasz dobre zdrowie, samopoczucie, piękny uśmiech i poprawę jakości cery.

Kwestia wieku w implantologii

Implanty zębowe mogą być wszczepiane pacjentom o ukształtowanym uzębieniu. Jeśli wyniki badań są jednoznaczne i lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań do podjęcia leczenia – można działać. Bogatą listę przeciwwskazań przygotowaliśmy we wcześniejszym wpisie, są na niej m.in. problemy onkologiczne, zaburzenia krzepliwości krwi czy osteoporoza.

Implanty zębowe a ciąża

Skomplikowane zabiegi chirurgiczne oraz zabiegi implantologiczne nie są wskazane w okresie ciąży, szczególnie w drugiej połowie trzeciego trymestru. U kobiet notuje się wysoki poziom hormonów w czasie ciąży, co wpływa również na stan dziąseł i błony śluzowej. Co więcej, zabieg implantologiczny wiąże się z wykonaniem zdjęcia radiologicznego, co dyskwalifikuje ciężarną pacjentkę z zabiegu. Warto wstrzymać się z podjęciem decyzji po porodzie.

Implanty zębowe vs uczulenie

Wysoki próg bezpieczeństwa mógłby definiować implanty. Pacjenci bardzo często zastanawiają się, czy taki zabieg generuje ryzyko występowania jakiegokolwiek uczulenia, jednak współczesne zaawansowane technologie i doskonale wyposażone specjalistyczne gabinety stomatologiczne rozwiewają wszelkie wątpliwości. Implanty zębowe tytanowe czy z cyrkonu, a więc bez metalu, są biokompatybilne łączą się trwale z kością,. Nie ma podstaw do obaw związanych z reakcjami alergicznymi na implant zębowy.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Wspólnie zaplanujemy precyzyjny harmonogram leczenia implantologicznego w naszej klinice. Zaufaj ekspertom z branży stomatologicznej i ciesz się pięknym oraz zdrowym uśmiechem!