Implantologia

Fakty i mity o implantach zębowych

23.05.2019

Komfort, przywrócenie jakości życia oraz niezwykle estetyczna forma to cechy, który wyróżniają implanty zębowe. Wbrew powtarzanym powszechnie stereotypom, do których najczęściej przyczynia się brak rzetelnej wiedzy, implanty stomatologiczne to szansa dla pacjentów, którzy cierpią z powodu braków zębowych. Przeanalizowaliśmy ich pytania i obawy. Efektem jest przygotowanie sekcji „Fakty i mity” w dziedzinie implantologii, które rozwieją wszelkie wątpliwości.

Implanty zębowe – FAKTY

  • Implanty nie wykluczają prawidłowej higieny. Oczywiście! Założenie implantów stomatologicznych nie eliminuje obowiązku dbania o higienę jamy ustnej. Płytka bakteryjna powstaje zarówno na powierzchni zębów naturalnych jak tych sztucznych rekonstrukcji protetycznych założonych na implantach, dlatego właściwa pielęgnacja, codzienne szczotkowanie czy używanie nici dentystycznych jest wskazane także dla zachowania implantów.
  • Implanty są substytutem naturalnych zębów a tak naprawdę korzeni zębów – wyróżnia je trwałość. Trudno z tym faktem polemizować. Ze względu na wykorzystany do produkcji implantu materiał, pacjent zyskuje gwarancję trwałości i najwyższej jakości. W przypadku braków w uzębieniu najlepszą alternatywą jest podjęcie decyzji o wszczepieniu implantu, który w naturalny sposób zastępuje ząb bez ryzyka naruszania zębów sąsiadujących z implantem. Odpowiednia diagnoza i zaplanowanie leczenia implantologicznego w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym finalnie zapewni komfort pacjentom oraz pozwoli cieszyć się zdrowym uśmiechem.
  • Implanty nie są przeznaczone do zastosowania w leczeniu dzieci. To fakt niepodważalny. Decyzja o leczeniu implantologicznym zapada wyłącznie wtedy, kiedy proces rozwoju kości szczęki i żuchwy dobiegnie końca, czyli ok. 16-21 roku życia.
  • Na implanty zębów pacjent otrzymuje gwarancję. Tak – każda gwarancja udzielana jest przez producentów implantów oraz przekazywana przez specjalistę wykonującego zabieg. Czynniki, które wpływają na zasadność gwarancji to prawidłowo zorganizowane leczenie implantologiczne, dlatego warto zdecydować się na zabieg w renomowanej klinice stomatologicznej. Ponadto wybór właściwych implantów oraz dbałość pacjenta o odpowiednią higienę jamy ustnej czy regularne wizyty kontrolne u specjalisty zapewniają sukces terapeutyczny.
  • Pacjenci, którzy nałogowo palą papierosy są narażeni na odrzucenie implantu. Niestety ci pacjenci są w tzw. grupie ryzyka. Po podjęciu decyzji o wszczepieniu implantów, pacjentom rekomenduje się zerwanie z nałogiem i rozpoczęcie leczenia implantologicznego po upływie co najmniej 6 miesięcy. W przypadku, gdy pacjent nie zrezygnuje z palenia i podda się zabiegowi, istnieje ryzyko odrzucenia implantu zębowego przez organizm.

Implanty zębowe – MITY

  • Zabieg wszczepienia implantów zębowych boli. Nic bardziej mylnego. Dziś specjaliści dysponują mnóstwem możliwości w ramach znieczulenia, dlatego cała procedura zabiegowa jest absolutnie bezbolesna. Pacjenci podczas zabiegu mogą czuć się całkowicie bezpiecznie i komfortowo.
  • Wszczepienie implantów zębowych jest zabiegiem skomplikowanym i długotrwałym. Kolejny mit, który chcemy obalić. Zabieg trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut. Kwestię jego skomplikowania specjaliści tłumaczą tym, że wymaga niezwykłej precyzji, jednak mając odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzenia zabiegu, wszczepienie implantów staje się rutynowym procesem w ich codziennej pracy. Poziom skomplikowania definiuje dokładność, a umiejętności lekarza rozwiązują problemy pacjentów.
  • Implanty zębowe mogą spowodować reakcję alergiczną. Wykluczone. Implanty wykonane są z materiałów całkowicie obojętnych dla organizmu, najczęściej z tytanu, co eliminuje ryzyko wystąpienia alergii.
  • Implanty zębowe wykluczają wykonanie rezonansu magnetycznego. To jeden z najczęściej powtarzanych mitów, zaraz obok domniemanych problemów z przejściem kontroli pasażerskiej na lotnisku. Implanty to diamagnetyki, czyli produkty, które się nie magnesują. Przed badaniem należy poinformować specjalistę o posiadaniu implantów, jednak zarówno w warstwie termicznej, jak i w warstwie mechanicznej nie wykazano dotąd jakichkolwiek nieprawidłowości i szkodliwych dla organizmu działań.
  • Każdy stomatolog może wykonać zabieg wszczepienia implantu zębowego. Do przeprowadzenia zabiegu potrzebne są stosowne kwalifikacje. Wyłącznie specjaliści, którzy posiadają certyfikaty potwierdzające umiejętności z zakresu implantologii mogą wykonywać zabieg.

Zapoznaj się z naszą ofertą: