Implantologia

Czym jest implant zęba?

23.07.2018

Zdrowie i wygląd zębów decydują nie tylko o tym, jak odbierają nas inni ludzie, ale także o naszej pewności siebie. To właśnie z tego względu stomatolodzy nieustannie opracowują metody, dzięki którym możemy cieszyć się nieskazitelnym uśmiechem i bez kompleksów iść przez życie. Jedną z tego typu metod są implanty stomatologiczne, które zastępują utracone zęby. Czym jest implant zębowy? Co warto wiedzieć o implantach?

Jak powstały implanty stomatologiczne?

Początków współczesnej implantologii upatruje się w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a największe zasługi za rozwój tej dziedziny stomatologii przypisuje się… ortopedzie – wywodzącemu się ze Szwecji Per-Ingvarowi Branemarkowi. Swoją karierę zawodową poświęcił on zjawisku mikrokrążenia w kościach oraz procesom gojenia się ran. Ortopeda wykorzystywał do swoich badań tytanowe narzędzia, które umieszczał w kościach. Po pewnym czasie zaobserwował, że kości silnie przywierają do tytanowych elementów, tworząc trwałe połączenia – czego nie mógł powiedzieć o żadnym innym metalu.

Mechanizm, odkryty nieco przypadkowo przez Branemarka, stał się podstawą do tworzenia implantów ortopedycznych. W 1965 lekarz przeprowadził pierwsze zabiegi polegające na wszczepieniu tytanowych implantów w kości pacjentów, dając tym samym początek współczesnej implantologii. Odkrycie szwedzkiego ortopedy szybko znalazło zastosowanie także w stomatologii – po dziś dzień pacjentom na całym świecie wszczepia się tytanowe implanty zębów.

Implant zęba – co to jest?

Implant zębowy (nazywany również implantem lub wszczepem stomatologicznym) to niewielki stożek o średnicy 3-5 mm i długości 7-21 mm, pełniący funkcję korzenia zębowego. Element ten wykonuje się z biozgodnego, czyli obojętnego dla zdrowia i niewywołującego reakcji alergicznych materiału – najczęściej tytanu, chociaż spotyka się również implanty wykonane z tlenku cyrkonu. Obydwa z wymienionych materiałów są wyjątkowo wytrzymałe, dzięki czemu bez przeszkód znoszą obciążenia, jakim w normalnych warunkach poddawane są korzenie zębów.

Do implantu, czyli sztucznego korzenia zębowego, montowana jest nadbudowa – konstrukcja protetyczna (korona protetyczna, most protetyczny lub proteza ruchoma – overdenture), która idealnie odwzorowuje koronę zęba. Implant z koroną wygląda dokładnie tak, jak naturalny ząb – część tytanowa w całości ukryta jest pod dziąsłem, część ceramiczna czy zęby w protezie dobierane są zaś tak, by ich kolor, przezroczystość i połysk w pełni odpowiadały cechom naturalnych zębów.

Implanty zębowe – w jakich sytuacjach się je zakłada?

Istnieje kilka rodzajów sytuacji, w których stomatolog może zaproponować nam wszczepienie implantu. Do najczęściej spotykanych należą:

  • pojedyncze braki w uzębieniu,
  • braki wielozębowe (brak kilku zębów położonych obok siebie lub w różnych miejscach jamy ustnej),
  • bezzębie (całkowity brak zębów).

W każdym z wyżej wymienionych przypadków wszczepione implanty stomatologiczne zastępują brakujące zęby, a tym samym tworzą podstawę do zamocowania koron, mostów protetycznych czy też protez zębowych.

Rodzaje implantów zębowych

W zależności od sposobu wszczepiania, kształtu oraz materiału wykorzystanego do budowy, wyróżnia się następujące rodzaje implantów stomatologicznych:

  • które ze względu na materiał dzielimy na:
  • Implanty cylindryczne – to najczęściej spotykany rodzaj implantu, wykonywany z tytanu, o kształcie przypominającym tuleję lub śrubę.
  • Implanty ceramiczne – zalicza się je do implantów najnowszej generacji. Tradycyjnie wykorzystywany w implantach tytan został zastąpiony w nich tlenkiem cyrkonu. Implanty ceramiczne są w pełni biozgodne, odporne na korozję, skrajne temperatury czy działanie kwasów.
  • Miejsce wszczepienia na:
  • Implanty podokostnowe – wszczepia się je do okostnej, pomiędzy kością a dziąsłem. Tego typu implanty wykorzystuje się najczęściej jako podporę dla protez. Stosuje się je także jako wsparcie dla rozchwianych zębów.
  • Implanty śródkostne – najpopularniejszy, ze względu na rodzaj wszczepu, typ implantu. Wprowadza się go do kości szczęki lub żuchwy podczas zabiegu chirurgicznego.

Jak wygląda wstawianie implantu zębowego?

Pierwszym krokiem w kierunku idealnego uśmiechu jest oczywiście wizyta u stomatologa. Specjalista oceni stan naszych zębów i podejmie decyzję dotyczącą dalszego leczenia i możliwości wszczepienia implantu. Podczas wizyty pobierany jest wycisk, na podstawie którego przygotowywana jest rekonstrukcja tymczasowa o odpowiedniej wielkości i kształcie. Zostanie ona zamocowana w jamie ustnej na czas wgajania się implantu.

Zabieg wstawienia implantu zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny. W kości wywiercony zostaje niewielki otwór, w który następnie wprowadza się implant. Przez kolejne trzy do sześciu miesięcy implant zrasta się z kością (na ten czas zakładane jest tymczasowe uzupełnienie zęba/zębów).

Ostatnim etapem leczenia jest przymocowanie do implantu korony protetycznej.

Po zakończonym leczeniu konieczne jest uważne dbanie o higienę jamy ustnej. O tym, jak dbać o implant zęba przeczytasz już wkrótce na naszym blogu.

Zapoznaj się z naszą ofertą: