Implantologia

Czy warto zdecydować się na implant zęba?

28.08.2018

Urazy, choroba dziąseł czy próchnica to tylko niektóre z przyczyn utraty zębów u dorosłych. 32 zęby – tyle wynosi pełne uzębienie człowieka. Aby w pełni cieszyć się zdrowym uśmiechem i idealnym stanem jamy ustnej, należy je odpowiednio pielęgnować oraz regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. W przeciwnym razie ostatnią deską ratunku nierzadko staje się implant zęba.

Czy warto? Tak. Dlaczego?

Implanty zębowe to doskonała alternatywa dla braków korzeni, wszczepiana w tkankę kostną szczęki i żuchwy. Ze strony stomatologów propozycja wszczepienia implantów pojawia się zazwyczaj w sytuacjach, kiedy pacjent ma pojedyncze braki w uzębieniu, braki wielozębowe lub jest całkowicie pozbawiony zębów. Niestety najczęściej ze względu na koszty zabiegu oraz lęk przed nim pacjenci rezygnują z możliwości znacznej poprawy swojego komfortu i szansy na zdrowy uśmiech. Natomiast dzięki wielowymiarowym rozwiązaniom w wyspecjalizowanych gabinetach stomatologicznych oraz akceptowanej formy płatności w postaci systemu ratalnego, coraz więcej osób decyduje się na leczenie implantologiczne.

Implant zęba to nie tylko znakomita okazja na uzupełnienie braków, ale również w dalszej perspektywie opcja wykonania pełnych protez na implantach. Implanty są substytutem naturalnych korzeni zęba, przy czym pacjenci z pewnością nie zauważą różnicy w funkcjonowaniu na co dzień po ich założeniu. Najważniejszym celem zabiegu wstawienia implantów jest całkowite odtworzenie naturalnych funkcji żucia u pacjenta oraz przywrócenie absolutnego komfortu, swobody mówienia, uśmiechu i bezproblemowej pielęgnacji. Dzięki zabiegowi pacjent zyskuje trwały i estetyczny efekt z wyłączeniem konieczności szlifowania zębów.

Ostatecznym i niepodważalnym argumentem za jest rekomendacja WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, która optuje za uzupełnianiem braków zębowych właśnie implantami jako najskuteczniejszej i najbezpieczniejszej metody. W pewnych sytuacjach klinicznych możliwe jest również wykonanie mostu na własnych zębach, jednak wiąże się to z ich szlifowaniem, co z kolei może doprowadzić do ich obumarcia – według oficjalnych statystyk dzieje się tak w 30% przypadków.

Brak reakcji – konsekwencje

Jakiekolwiek braki zębowe wskazuje się do natychmiastowego odbudowania. Konsultacja ze specjalistą jest obligatoryjna ze względu na powikłania, które wskutek utraty zęba mogą wystąpić, np. postępujące przechylanie zębów sąsiadujących z ubytkiem, ich wypychanie, ścieranie, jak również progresywny zanik kości. Co więcej, szybka reakcja może zapobiec efektowi Godona, czyli ryzyka powstania problemu na przeciwnym łuku zębowym . Otóż zęby, które są pozbawione podparcia antagonisty, wysuwają się z zębodołu.

Ponadto w przypadku braku decyzji odnośnie do leczenia implantologicznego, pacjenci mogą skarżyć się na:

  • silne bóle głowy i narastające stany migrenowe
  • kłopoty ze snem
  • zmiany w mimice twarzy
  • trudności z mową

Przy tym warto podkreślić i jednocześnie obalić niesłusznie powtarzany mit. Wszczepianie implantu jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym – przed każdą operacją pacjentom podawane jest znieczulenie, natomiast po zabiegu przed bólem chronią przepisane środki przeciwbólowe oraz antybiotyk.

Implant zęba – przeciwwskazania

Zanim dojdzie do wszczepienia implantów, wszelkie kwestie związane z potencjalnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są indywidualnie ustalane przez lekarza specjalistę podczas konsultacji w gabinecie. Owszem, istnieje szereg ograniczeń, natomiast rynek dostarcza mnóstwo nowoczesnych technologii, których wykorzystanie eliminuje większość i umożliwia przeprowadzenie zabiegu.

Do bezwzględnych przeciwwskazań należą leczone aktualnie choroby nowotworowe, postępująca osteoporoza, ciąża, padaczka, młody wiek pacjenta – w takich przypadkach proces rozwoju szczęki nie jest ukończony i nieleczona cukrzyca. Natomiast zaburzenia układu krzepnięcia, skomplikowane wady zgryzu, palenie tytoniu, choroby serca, nerek, wątroby, tarczycy czy płuc zostawia się ocenie specjalisty, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Co więcej, istnieją również przeciwwskazania miejscowe, które dotyczą bezpośrednio miejsca wszczepienia implantu zębowego. Najczęściej wymienia się:

  • za mało miejsca lub jego brak na wykonanie korony
  • mała szerokość lub wysokość wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy, aby odpowiednio umieścić implant zęba
  • progresywne przechylenie zębów
  • stany zapalne błon śluzowych lub schorzenia w miejscu wszczepienia implantu.

Zapoznaj się z naszą ofertą: