Dzieci śmieją się, według badań, 400 razy w ciągu dnia a dorośli tylko 15 razy – o wiele za rzadko, jak twierdzą eksperci. Uśmiech ma magiczną moc. Potrafi przełamać lody, dodać pewności siebie, rozładowuje napięcie a nawet zmniejsza ból. Dlaczego zatem uśmiechamy się tak rzadko?
Przyczyną jest często wstyd związany z niedoskonałym uzębieniem i zaniedbanie regularnych wizyt
u stomatologa. Na szczęście obecnie, dzięki technologicznemu postępowi w stomatologii, wizyta u dentysty może być nie tylko bezbolesna, ale i wysoce satysfakcjonująca.
Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu, polega na wizualizacji procesu leczenia stomatologicznego wraz z ukazaniem efektu końcowego w postaci realnego i interaktywnego modelu. Metoda DSD to nie tylko projektowanie wymarzonego uśmiechu, ale również całego planu leczenia z uwzględnieniem harmonogramu działań.
Jak przebiega leczenie metodą DSD?
- Pierwszym etapem jest diagnostyka oraz analiza linii referencyjnych oraz proporcji twarzy i zębów tworzących tzw. „ramę uśmiechu”. Odbywa się ona podczas sesji, na której wykonywana jest seria zdjęć i skanów jamy ustnej, uśmiechu oraz twarzy. Nagrywany jest również krótki film umożliwiający analizę ruchu warg, dziąseł oraz uzębienia pod wpływem mimiki i zmiany emocji widocznych na twarzy. To gwarantuje, że nowy uśmiech będzie naturalny i dopasowany do osoby. Nieodłącznym elementem sesji jest też szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący oczekiwań i wyobrażeń na temat swojego przyszłego uśmiechu. Liczy się indywidualne podejście do każdego pacjenta, w tym przedstawianie kilku możliwych wariantów leczenia. To wpływa na zmniejszenie stresu i ułatwia sfinansowanie kosztów.
- Kolejnym etapem jest dogłębna analiza materiałów oraz tworzenie modeli cyfrowych przez zespół specjalistów. Dane importowane są do oprogramowania, które posiada wbudowane cyfrowe biblioteki różnych naturalnych kształtów i form gotowych do nałożenia. Powstają wizualizacje docelowego efektu, na specjalnych cyfrowych planszach.
- Konfrontacja ze swoim przyszłym uśmiechem wyzwala bardzo często pozytywne emocje u pacjentów, zwiększając motywację do podjęcia leczenia i stanowi doskonały wstęp do dyskusji na temat realnego planu leczenia i jego akceptacji. Po zatwierdzeniu przez pacjenta, powstaje plan leczenia wraz z harmonogramem działań.
- Wreszcie następuje przygotowanie protetycznego modelu uśmiechu (tzw. mock-up), który bardzo wiarygodnie odzwierciedla wygląd pacjenta już po zakończonym leczeniu. Na bazie drukowanego modelu 3D wykonywany jest index silikonowy, dzięki któremu lekarz dentysta podczas kolejnej wizyty, stosując żywicę do prac tymczasowych, przenosi projekt przyszłego uśmiechu bezpośrednio na zęby pacjenta. Wykonywane są zdjęcia i video twarzy pacjenta pod różnymi kątami, ażeby zarówno lekarz jak i pacjent mogli ocenić wygląd przyszłego uśmiechu i ewentualnie wprowadzić drobne korekty.
W ten sposób zarówno pacjent, jak i zespół specjalistów mogą wspólnie dążyć do pożądanego efektu, czyli wspaniałego uśmiechu.
Proces projektowania DSD stosuje się zarówno do dużych, kompleksowych jak i mniejszych prac estetycznych.
Dlaczego warto?
Autorem metody Digital Smile Design jest brazylijski technik i lekarz dentysta – Christian Coachman. Jego założeniem było wzmocnienie diagnostyki leczenia oraz ulepszenie komunikacji lekarza z pacjentem.
Dzięki opracowanym wizualizacjom pacjent ma pewność uzyskania efektu, jakiego oczekuje. Zachwycony wypróbowaniem możliwych rezultatów, łatwiej nabiera zaufania do proponowanych rozwiązań.
DSD jest także wartościowe dla specjalisty, ponieważ już na etapie diagnostyki i planowania pokazuje precyzyjnie np. jak głęboko umieścić implant, czy jak duży zakres ruchu jest potrzebny przy użyciu nakładek, żeby zastosować jak najmniej inwazyjne techniki, co wpływa na komfort pacjenta.
Cyfrowe modele projektu stanowią wspaniałe narzędzie do komunikacji. W wielu wypadkach leczenie wymaga ingerencji kilku różnych specjalistów takich jak ortodonta, chirurg, czy protetyk stomatologiczny. Dzięki wizualizacji docelowego efektu, komunikacja między członkami zespołu przebiega znacznie sprawniej i nie ma miejsca na pomyłki.
Pacjent zna poszczególne etapy i ich koszty, co sprawia, że może rozłożyć je w czasie. Koszt leczenia metodą Digital Smile Design uzgadniany jest zawsze indywidualnie, gdyż zależy od wielu czynników, w tym od decyzji pacjenta.
Gdzie można przymierzyć nowy uśmiech?
Metoda DSD, jako jedno z najnowszych osiągnięć medycyny, jest już dostępna w Polsce. Oferuje ją, między innymi poznańskie CANDEO, największa klinika w kraju, wyposażona w najwyższej jakości sprzęt stomatologiczny. Możliwe jest opłacanie leczenia w systemie ratalnym. Dzięki temu marzenie o „amerykańskim” uśmiechu jest dostępne dla każdego.
Piękny uśmiech zmienia twarz a blasku dodają mu zdrowe zęby. W CANDEO wspólnie zaprojektujemy Twoją metamorfozę.
Zapoznaj się z naszą ofertą: