Implantologia

Co to jest paradontoza?

16.12.2024

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, to choroba dziąseł i tkanek otaczających zęby, która może prowadzić do ich utraty. Początkowo objawia się delikatnym zaczerwienieniem, obrzękiem i tkliwością dziąseł. Krwawienie pojawia się w kolejnych etapach, a w miarę rozwoju choroby dochodzi do destrukcji tkanek, takich jak kość wyrostka zębodołowego czy więzadła utrzymujące zęby. Jak leczyć paradontozę?.

Paradontoza — co to jest? Jak wpływa na zdrowie zębów?

Paradontoza, znana również jako periodontitis, jest przewlekłą chorobą tkanek podtrzymujących zęby. W jej wyniku dochodzi do ich stopniowej destrukcji, a w zaawansowanym stadium nawet do rozchwiania i wypadania. Schorzenie to nie tylko wpływa na funkcjonowanie jamy ustnej, ale także zwiększa ryzyko problemów ogólnoustrojowych, takich jak choroby serca czy cukrzyca.

Czy paradontoza boli? We wczesnym stadium zwykle nie powoduje bólu, ale w zaawansowanych przypadkach może być źródłem dyskomfortu, objawiającego się m.in. krwawieniem.

Jakie są przyczyny paradontozy?

Co jest główną przyczyną paradontozy, to tak naprawdę nie wiadomo, ale już obecność płytki nazębnej, czyli miękkiego osadu składającego się z bakterii, które gromadzą się na powierzchni zębów wskazywać może na tę przyczynę. Niewłaściwa higiena jamy ustnej sprzyja odkładaniu się płytki i przekształcaniu jej w kamień nazębny, który jest trudny do usunięcia bez pomocy dentysty. Do czynników powodujących paradontozę zalicza się także: genetyczne predyspozycje, palenie papierosów, stres, nieleczone choroby przewlekłe (np. cukrzyca), zaburzenia hormonalne, osteoporoza czy niedobory witaminowe. Dodatkowym czynnikiem ryzyka są niektóre leki, które powodują przerost dziąseł lub zmniejszają wydzielanie śliny.

Jakie są objawy paradontozy?

Paradontoza — jak wygląda na wczesnym etapie? Pierwszym sygnałem jest zapalenie dziąseł, które objawia się ich zaczerwienieniem, opuchnięciem oraz krwawieniem podczas szczotkowania. W miarę postępu choroby dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych, recesji dziąseł oraz powstawania kieszonek przyzębnych, które gromadzą bakterie i resztki pokarmowe.

Paradontoza jak wygląda w zaawansowanym stadium? Charakteryzuje się znacznym zanikiem tkanek podtrzymujących zęby (więzadła ozębnej i kość)_ co prowadzi do ich ruchomości. Pacjenci często skarżą się także na nieprzyjemny zapach z ust i nadwrażliwość zębów. W ostatnim stadium zęby zaczynają wypadać.

Paradontoza leczenie – jak walczyć z tą chorobą?

Leczenie paradontozy wymaga kompleksowego podejścia. W początkowych stadiach wystarczające są profesjonalne zabiegi higienizacyjne, takie jak skaling czy piaskowanie. Usuwają one płytkę i kamień nazębny, eliminując główne źródło stanu zapalnego.

W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne, takie jak kiretaż czy zabiegi regeneracyjne, które pomagają odbudować utracone tkanki. Stomatolog Poznań może również zalecić stosowanie specjalistycznych preparatów, takich jak płukanki z chlorheksydyną czy antybiotyki w formie miejscowej. Leki na paradontozę to często antybiotyki, które wspomagają eliminację bakterii, ale nie zastępują innych form terapii.

Czy paradontoza jest uleczalna? Niestety, zmiany wywołane przez tę chorobę są nieodwracalne, ale możliwe jest zahamowanie jej postępu.

Domowe sposoby na paradontozę – czy są skuteczne?

Wiele osób poszukuje informacji na temat tego, jak leczyć paradontozę w domu. Chociaż niektóre domowe metody, takie jak płukanki ziołowe (np. z rumianku czy szałwii), mogą łagodzić objawy, to nigdy nie zastąpią profesjonalnej opieki stomatologicznej. Ważne jest także stosowanie miękkich szczoteczek do zębów oraz nici dentystycznych, które pozwalają dokładnie oczyścić trudno dostępne miejsca.

Warto również zadbać o dietę bogatą w witaminy C i D oraz kwasy omega-3, które wspierają zdrowie dziąseł. Regularne mycie zębów odpowiednimi pastami i płukanie jamy ustnej antyseptykami to podstawa domowej profilaktyki.

Czy można zapobiegać paradontozie?

Zapobieganie paradontozie jest możliwe. Bardzo duże znaczenie ma szybka reakcja pacjenta na pojawiające się niepokojące objawy. Warto także dbać o regularną i prawidłową higienę jamy ustnej oraz unikać używek, takich jak papierosy, które osłabiają odporność dziąseł, oraz dbać o zbilansowaną dietę.

Pacjenci pytają często: czy paradontozę można wyleczyć? Wczesne stadium choroby, czyli zapalenie dziąseł, jest odwracalne. W zaawansowanych przypadkach leczenie paradontozy wymaga współpracy z periodontologiem. Paradontoza lekarz specjalizujący się w tej chorobie dobierze odpowiednie metody leczenia, które pomogą uratować zęby. Regularne wizyty kontrolne pomagają utrzymać zdrowie dziąseł i spowalniają rozwój choroby.

Choć może wydawać się niegroźna w początkowych stadiach, zaawansowana postać paradontozy prowadzi do poważnych konsekwencji, takich jak utrata zębów czy pogorszenie stanu zdrowia ogólnego. Badania wskazują, że przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy czy przedwczesnych porodów. Dlatego tak ważne jest, aby zauważając pierwsze objawy, natychmiast zgłosić się do specjalisty. Nie czekaj – zdrowe dziąsła to podstawa zdrowego uśmiechu!