Ortodoncja Poznań

Ortodoncja to dziedzina stomatologii specjalizująca się w diagnostyce, profilaktyce i leczeniu wad zgryzu, oraz wad szczękowo-twarzowych u osób w każdym wieku. Leczenie prowadzone przez ortodontę (lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie), wpływa nie tylko na odpowiednie relacje międzyzębowe , ale również na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy, dlatego coraz częściej ortodoncja zwana jest ortopedią szczękową lub zachowawczą ortopedią szczękową.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Jest bardzo ważna zarówno dla pacjenta jak i dla ortodonty. Podczas niej pacjent i jego rodzice nie tylko są informowani przez lekarza na temat metod leczenia wad zgryzu, ale również wyrabiają sobie opinię o specjaliście i gabinecie, co nierzadko ma wpływ na podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia.

W trakcie pierwszej wizyty lekarz ocenia zgryz pacjenta, czyli ustawienie zębów, tkanki miękkie- wargi i policzki, które stanowią między innymi o rysach twarzy pacjenta. Rysy twarzy ulegają niekiedy znacznym zmianom, zarówno podczas rozwoju pacjenta, jak i leczenia ortodontycznego. Po wstępnej ocenie, lekarz zazwyczaj wykonuje pacjentowi zdjęcie zgryzu i twarzy a następnie pobiera wyciski, konieczne do wykonania gipsowych modeli, które z kolei służą do przeprowadzenia na nich pomiarów i analiz, niezbędnych do przygotowania planu leczenia większości pacjentów. Do przygotowania strategii leczenia potrzebne są także zdjęcia rentgenowskie, na których widać  to co jest niewidoczne gołym okiem, np. korzenie zębów lub zalążki zębów, które jeszcze nie wyrosły czy też ich brak. Najczęściej wykonuje się dwa zdjęcia: pantomograficzne i cefalometryczne boczne. To drugie bywa czasem pomijane, szczególnie u bardzo młodych pacjentów.

Podczas pierwszej wizyty stomatolog przedstawia ogólny charakter wady i możliwy sposób leczenia oraz odpowiedni dla danej wady aparat. Aczkolwiek  są to wstępne i ogólne informacje , a szczegółowy plan leczenia ortodonta przedstawi dopiero na drugiej wizycie, po dokładnej analizie zebranych materiałów.

Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny (z grec. orthos-prosty i odous-ząb) – za jego pomocą można przywrócić prawidłowe, fizjologiczne zwarcie między górną i dolną szczęką, wyrównywaniu i odpowiednim ustawianiu zębów w łukach zębowych, korygowaniu wad zgryzu. Aktualnie  na rynku dostępne są różnego rodzaju aparaty ortodontyczne. Podzielić je można ze względu na rodzaj użytego zamka, jednak najbardziej znany podział to zróżnicowanie na ruchome aparaty ortodontyczne oraz stałe aparaty ortodontyczne.  Na wybór rodzaju aparatu składa się bardzo wiele czynników, np. wielkość wady czy wiek pacjenta .

Żadnego aparatu ortodontycznego nie można ustawić  na całe leczenie, dlatego pacjent musi regularnie chodzić na badania kontrolne , w trakcie których ortodonta we właściwy sposób wyreguluje aparat, w celu osiągnięcia pożądanego efektu. W rzeczywistości, aparat ortodontyczny jest tylko narzędziem pomocniczym w rękach ortodonty. Niektórym pacjentom wydaje się, że sam aparat wystarczy, a ortodonta jedynie go  „serwisuje”. Jest to jednak mylne przekonanie, ponieważ prowadzenie leczenia ortodontycznego na wysokim poziomie zależy wyłącznie od odpowiednich działań specjalisty przy użyciu narzędzia, jakim jest aparat ortodontyczny. Regularne wizyty kontrolne są niezbędne do skutecznego prowadzenia leczenia. Aparat ortodontyczny, głównie aparat stały, pozostawiony przez kilka miesięcy bez kontroli może pacjentowi zaszkodzić! Należy pamiętać, iż lekceważenie  wizyt kontrolnych w znacznym stopniu przedłuża leczenie, a w niektórych przypadkach stanowi dla lekarza podstawę do zaprzestania leczenia.

Leczenie ortodontyczne zaczyna się zazwyczaj u dzieci, które ukończyły 5 lat. Dzieci 6-7 letnie, które posiadają jeszcze mleczne zęby i etap ich wymiany na zęby stałe trwa, poddawane są  leczeniu aparatami ruchomymi. Rozpoczęta w tym czasie terapia ortodontyczna  daje często bardzo dobre efekty. Jeśli jednak nie uda się wyrównać wszystkich nieprawidłowości w tym czasie, to gdy pacjent ma już zęby stałe w wieku około 12-13 lat, wykorzystuje się aparaty ortodontyczne stałe. Pacjent do wyboru ma aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi, porcelanowymi lub wykonanymi z tworzyw sztucznych, bądź też ukryte z tyłu zębów – aparaty językowe. Zazwyczaj korekcja aparatami stałymi trwa od 1,5 do 2 lat. Zdarza się, że  konieczne jest usunięcie jednego lub więcej zębów tak, by w rezultacie otrzymać optymalne warunki zgryzowe u danego pacjenta.

Aparat ruchomy

Aparat ruchomy  zaleca się dzieciom  w wieku  4 – 12 lat, zanim wypadną wszystkie zęby mleczne. Wykonany jest on z akrylowej płytki oraz drucianych pętli, dopasowanych do uzębienia. Zdejmowane aparaty ortodontyczne znane także jako ruchome to aparaty ortodontyczne, które mogą być zdejmowane samodzielnie przez ich użytkowników. Takie aparaty ortodontyczne nosi się zazwyczaj przez kilkanaście godzin dziennie. Niestety ich skuteczność jest znacznie mniejsza niż aparatów stałych, natomiast są one mniej uciążliwe, a przez to łatwiejsze do zaakceptowania przez właściciela. W razie potrzeby aparat można zdjąć, co przemawia za zaletą takiego aparatu ortodontycznego.

Aparat stały

Aparat stały zalecany jest młodzieży i dorosłym, do zębów stałych. Taki aparat jest w stanie skorygować  poważniejsze wady zgryzu niż aparat ruchomy. Wykonany jest z zamków i pierścieni, które są mocowane do szkliwa specjalnym klejem. Do nich dołączony jest sprężysty drut, który oddziałuje na zęby stałą, dokładnie określoną siłą. Czas noszenia takiego aparatu zależy  od rodzaju wady. Do aparatów stałych zalicza się: aparaty estetyczne (ceramiczne, kryształowe) i aparaty metalowe (tytanowe, niklowe). Stałe aparaty ortodontyczne przytwierdzane są do zębów przy użyciu specjalnego kleju. Te aparaty ortodontyczne zdejmowane są z zębów dopiero po zakończeniu terapii.

Na zębach najbardziej widoczne w stałych aparat ortodontycznych są zamki. To właśnie one sprawiają, że aparaty ortodontyczne rzucają się od razu w oczy. Najtańsze i zarazem najpopularniejsze są aparaty ortodontyczne posiadające zamki metalowe. Popularność zyskują również aparaty ortodontyczne z białymi lub przezroczystymi zamkami. Materiały, z których wytwarza się te elementy aparatów są bardzo różne. Różnią się pod względem  estetyki, trwałości oraz ceny. Koszt stałego aparatu ortodontycznego, podobnie jak w przypadku aparatów ruchomych, zależny jest od gabinetu stomatologicznego oraz zastosowanych materiałów.

Zakładanie aparatu stałego to czynność, która zapoczątkowuje aktywny proces terapii ortodontycznej. Aparat stały jest przytwierdzany do zębów przy użyciu specjalnego, nieszkodliwego kleju o odpowiednich właściwościach. Perfekcyjne przyklejenie aparatu do powierzchni zębów ma bardzo istotny wpływ  na przebieg leczenia oraz efekt końcowy. Podstawowe znaczenie ma tutaj precyzja i doświadczenie specjalisty, który ten zabieg przeprowadza, ponieważ niedokładne lub nieprawidłowe ustawienie zamków znacznie utrudnia i przedłuża leczenie. Proces mocowania aparatu jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Profesjonalny zespół składający się z doświadczonego ortodonty i kompetentnej asystentki potrzebuje godziny czasu na założenie aparatu na obu łukach zębowych. Niektórzy lekarze, chcąc uzyskać maksymalną precyzję w zamieszczaniu zamków, wykorzystują  w czasie zabiegu klejenia specjalne narzędzia optyczne tzw. lupy operacyjne, używane głownie przez chirurgów w czasie przeprowadzania niezwykle precyzyjnych operacji np. zabiegów wykonywanych na oku.

Skuteczna terapia ortodontyczna kończy się zabiegiem usunięciem aparatu z zębów. Taka czynność  polega na odklejeniu zamków, rurek lub pierścieni, co zajmuje zaledwie klika minut, po czym następuje czasochłonny zabieg usuwania z zębów  resztek kleju. Zdejmowanie zamków przebiega  w sposób mechaniczny: przy użyciu specjalnych kleszczy uciska się zamek, który z łatwością odrywa się od zęba. Niektórzy pacjenci oceniają  ten zabieg jako nieprzyjemny, zazwyczaj w przypadku usuwania aparatów ceramicznych, które bardzo mocno sklejają się ze szkliwem. Jednakże w większości przypadków zabieg zdejmowania aparatu nie wywiera żadnego wrażenia, prawdopodobnie zależy to od indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz jego podejścia do zabiegu. Z naszych obserwacji wynika, iż pacjenci o optymistycznym nastawieniu nie skarżą się na dolegliwości w czasie leczenia jak i w trakcie zdejmowania aparatu.

Clear Aligner – aparat ortodontyczny, którego nie widać

Clear Aligner to innowacyjny system, który umożliwia korektę wad zgryzu z wykorzystaniem niewidocznych nakładek.

Tym, co powstrzymuje wiele osób przed leczeniem wady zgryzu przy pomocy klasycznego aparatu ortodontycznego, jest widoczność metalowych szyn na zębach i związany z nią dyskomfort estetyczny. Pacjenci obawiają się, że aparat będzie dla nich przyczyną kompleksów – znacznie większą niż posiadana wada zgryzu. Dodatkowymi problemami, związanymi z klasycznymi aparatami ortodontycznymi, są zwykle konieczność nieprzerwanego noszenia aparatu przez cały okres leczenia (brak możliwości zdjęcia go np. z okazji ślubu czy innej ważnej uroczystości) oraz trudność w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej.

W odpowiedzi na wszystkie te niedogodności wprowadziliśmy do naszej oferty system nakładkowy Clear Aligner, umożliwiający leczenie wad zgryzu w sposób skuteczny, a przy tym bezinwazyjny, niewidoczny i w pełni komfortowy.

Ortodoncja Clear Aligner – opis metody

Metoda Clear Aligner została opracowana przez doktora Tae Weon Kima – stomatologa wywodzącego się z Korei Południowej. Jego rewolucyjny projekt został z entuzjazmem przyjęty przez europejskich specjalistów i błyskawicznie rozpowszechniony przez niemiecką korporację Scheu-Dental.

Clear Aligner to innowacyjny system leczenia wad zgryzu, polegający na wykorzystaniu przezroczystych, polimerowych nakładek (szyn) na zęby – indywidualnie dopasowanych do każdego pacjenta. Metoda ta stanowi alternatywę dla klasycznego leczenia ortodontycznego w przypadku wielu wad zgryzu, takich jak między innymi:

  • diastemy (rozsunięcie zębów, tzw. szpary),
  • stłoczenie zębów,
  • zgryz otwarty,
  • zgryz głęboki,
  • zgryz krzyżowy.

Korekta zgryzu z Clear Aligner

Po konsultacji z lekarzem i zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia wady zgryzu przy pomocy metody Clear Aligner wykonuje się zdjęcia cefalometryczne. Dzięki nim stomatolog otrzymuje pełen obraz boczny czaszki pacjenta, uwzględniający zarówno kości i zęby, jak i struktury tkanek miękkich. Następnie wykonuje się wyciski szczęki oraz żuchwy pacjenta. Na podstawie zdjęcia oraz wycisków opracowywany jest model diagnostyczny, który poddaje się analizie przy pomocy specjalnie przygotowanego do tego celu oprogramowania. Podczas tego procesu model przechodzi przez etap nazywany set-upem – polega on na właściwym ustawieniu zębów, zgodnie z przyjętym modelem zgryzu idealnego.

Na podstawie opracowanego w ten sposób modelu przygotowywane są szyny Clear Aligner, czyli terformowane pod wysokim ciśnieniem polimerowe nakładki o trzech różnych grubościach:

  • 0,5 mm (nakładka typu soft),
  • 0,625 mm (nakładka typu medium),
  • 0,75 mm (nakładka typu hard).

Wszystkie z szyn posiadają ten sam kształt. Różnica w ich działaniu polega na sile oddziaływania na zęby. Czas noszenia każdej z nakładek wynosi zwykle 7 dni. Po zakończeniu 3-tygodniowego cyklu pacjent stawia się na wizytę kontrolną, podczas której monitorowane są postępy leczenia i przygotowywane są kolejne zestawy szyn. Ilość cykli leczenia uzależniona jest od rodzaju oraz stopnia zaawansowania wady zgryzu – zwykle waha się od 3 do 20, co równa się okresowi od 3 miesięcy do 2 lat. Po zakończeniu leczenia następuje faza retencji, czyli stabilizowania się zębów w nowej pozycji (jako aparat retencyjny często wykorzystuje się ostatnie z wykonanych szyn). Czas jej trwania wynosi zwykle dwukrotność czasu poświęconego na leczenie.

W uzasadnionych przypadkach stomatolog może modyfikować szyny przy pomocy takich narzędzi jak guziki i zaczepy na śruby ekspansyjne czy przyklejane do zębów mocowania elastycznych wyciągów.

Ortodonta Poznań – tylko CANDEO

Zarówno czas leczenia, tak i jego koszt jest zależny od stopnia złożoności konkretnej wady zgryzu oraz przebiegu samego leczenia. Zazwyczaj nie trwa to jednak więcej niż kilkanaście miesięcy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod Invisalign, zapraszamy do konsultacji w klinice CANDEO znajdującej się w Poznaniu przy ul. Bednarskiej 2.

Call Now Button