CANDEO

Most adhezyjny Poznań

Most adhezyjny w Poznaniu? Zapraszamy do naszej kliniki. Zajmiemy się Twoim uśmiechem w pełni profesjonalnie. Zastanawiasz się, czy most adhezyjny na włóknie szklanym może zostać wstawiony na stałe? Nie jest to rozwiązanie na dłużej. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć.

Most adhezyjny na 2 i 3 zęby

Przede wszystkim należy pamiętać, że most adhezyjny jest tymczasowym rozwiązaniem protetycznym. Jego celem jest uzupełnienie braku pojedynczego zęba, choć niekiedy zdarzają się również takie, które tuszują brak 2 lub 3 zębów. Most adhezyjny może być kompozytowy lub porcelanowy. Wzmacnia się go włóknem szklanym polietylenowym lub aramidowym. Jest to zdecydowanie jedna z metod protetyki, która może pozwolić Ci czuć się komfortowo do czasu wstawienia właściwego uzupełnienia. Warto wspomnieć, że jest bezbolesna i nieszkodliwa. 

Mosty adhezyjne stosuje się do stałych oraz tymczasowych uzupełnień protetycznych.

Co oznacza, że mogą one być cementowane na stałe na zębach naturalnych pacjenta lub też zastosować jako uzupełnienie tymczasowe np. w trakcie gojenia się implantów po zabiegu wszczepiania implantów. Mosty adhezyjne nie są tak inwazyjne jak tradycyjne mosty porcelanowe, ponieważ nie wymagają  szlifowania zdrowych zębów . Są mocowane do innych zębów za pomocą wypustek z włókna szklanego a ich cementowanie możliwe jest na 3 sposoby:

  • doklejenie skrzydełek z włókna szklanego do zdrowych sąsiednich zębów
  • umieszczenie skrzydełek w włókna szklanego w miejscach po starych wypełnieniach w sąsiednich zębach
  • wytworzenie łoża w sąsiecnich zębach w którym umieszcza się wypustki z włókna szklanego

Za pomocą mostów adhezyjnych uzupełnia się najczęściej braki jedno – zębowe, wskazania do konkretnego rodzaju mocowania ustalane są przez lekarza podczas badania stomatologicznego. Jak wygląda przebieg leczenia? – oto uproszczony schemat:

  • pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia przy użyciu mostów adhezyjnych i wybraniu metody cementowania mostu, dentysta przygotowuje sąsiednie zęby poprzez uformowanie w nich miejsca na wypustki z włókna szklanego. Wizyta kończy się pobraniem wycisków i wysłaniem ich do laboratorium protetycznego
  • druga wizyta: lekarz stomatolog sprawdza czy odlew (most adhezyjny) pasuje w jamie ustnej pacjenta i wykonuje ewentualne poprawki, po czym cementuje most na stałe

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są wskazania do zamocowania mostów adhezyjnych?

Wskazaniem są ubytki pojedynczych zębów i gdy chce się uniknąć szlifowania sąsiednich, zdrowych zębów. Wskazaniem jest również tymczasowe uzupełnienie braków w uzębieniu na czas gojenia się wszczepionych implantów stomatologicznych – zazwyczaj 3-6 miesięcy.

Jak długo trwa wykonanie uzupełnienia?

Od momentu pierwszej wizyty do zacementowania mostu adhezyjnego mija nie więcej niż 1-2 dni.  Jakie są przeciwwskazania do leczenia za pomocą mostów adhezyjnych?  Przeciwwskazaniem są niektóre wady zgryzu, bruksizm lub wiek poniżej 16 lat, podczas badania stomatologicznego lekarz stomatolog dokonuje kwalifikacji do tego sposobu leczenia protetycznego.

Masz pytania? Chcesz się umówić na wizytę?