Periodontologia

Główne objawy wspomnianych schorzeń, to: krwawienie i wrażliwość dziąseł podczas czyszczenia zębów, powstawanie osadów  lub kamienia nazębnego, nieświeży oddech lub niesmak w ustach.

Powyższe cechy charakteryzują zapalenie dziąseł. Jeżeli dodatkowo zauważymy:

  • zanik dziąseł i odsłonięte szyjki zębowe,
  • rozchwianie, przechylanie się zębów lub powstanie szpar między nimi,
  • lub wysięk ropny z kieszonek dziąsłowych,

to stan zapalny jest bardziej zaawansowany, obejmuje tkanki znajdujące się głębiej pod dziąsłami i nazywany jest zapaleniem przyzębia. Wczesne wykrycie wyżej wymienionych cech chorobowych nie sprawia problemów, skąd wobec tego tak częste występowanie chorób przyzębia (parodontozy)? Choroby przyzębia mają charakter przewlekły, trwają miesiącami, latami a nawet przez dziesiątki lat. Charakterystyczne oznaki pojawiają się na początku tylko, w niektórych miejscach o słabym nasileniu. Szybko można się do nich przyzwyczaić i uznać je za coś normalnego.

Często pacjenci przyznają, że unikają mycia tych zębów, wokół których krwawią dziąsła. Jest to podstawowy błąd  związany z chorobami przyzębia, ponieważ bezpośrednią przyczyną schorzenia jest właśnie niedokładne, niedbałe oczyszczanie zębów i dziąseł, które spowodowało stan zapalny (dziąsła starają się bronić przed bakteriami).

Objawami tego stanu zapalnego jest obrzęk, skłonność do krwawień i wrażliwość dziąseł. Unikanie objawu krwawienia poprzez pomijanie miejsc zapalnych podczas szczotkowania jest bardzo złudne, ponieważ nie zapobiega  chorobie a wręcz ją nasila.

Brak profesjonalnej diagnozy i właściwego leczenia na tym etapie i akceptowanie zapalenia dziąseł może doprowadzić z czasem do przeniknięcia stanu zapalnego w głąb kości, której zanik jest powodem rozchwiania i ryzykiem utraty zębów.

Leczenie zaawansowanych zaników przyzębia jest oczywiście dużo trudniejsze niż zmian powierzchownych, stąd tak istotne jest wczesne leczenie, a jeszcze ważniejsza jest profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom przyzębia. Powodem zmian w dziąsłach i kości wokół zęba  jest zapalenie. Potoczny termin „parodontoza” jest niewłaściwy. Mowa tu o zapaleniu przyzębia. Schorzenia dziąseł mogą dotykać osoby w wieku 20, 30-lat, a niektóre rodzaje nawet dzieci. Badania wykazały, że choroby przyzębia stanowią najważniejszą przyczynę utraty zębów po 23 roku życia. Efektem zapalenia jest powolny zanik tkanek wokół zęba. Rozwój choroby przebiega skrycie, a oznakami, które mogą na nią wskazywać jest krwawienie podczas szczotkowania zębów lub nitkowania, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, cofanie się dziąseł, nieprzyjemny oddech, kamień nazębny. Gdy problem nie zostanie wykryty w odpowiednim czasie, skutkować to może zanikiem kości wokół zęba, następnie jego zwiększoną ruchomością i a w efekcie utratą zęba!

Dlatego tak istotne jest najwcześniejsze wykrycie choroby, by zachować piękny, zdrowy uśmiech. Wczesne wykrycie problemu gwarantuje skuteczność leczenia, które polega na:

  • likwidacji czynników drażniących,
  • leczeniu przeciwzapalnym (płukanki, żele, pasty),
  • chirurgicznym z regeneracją tkanek przyzębia.